• BIST 1.210
  • Altın 484,413
  • Dolar 7,8553
  • Euro 9,2901
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 22 °C
  • Hatay : 16 °C
  • Kmaraş : 16 °C

Yeni Dönemde Sarıçam Belediyesi

14.07.2014 08:21
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Seçimin üzerinden yaklaşık 3,5 ay geçti. İcraat için artık zamanı geldi denilebilir. En azından başlanması için yeterli süre geçmiştir. Geçmiş dönemi çok eleştirdik, Çünkü belediyecilik standartlarına uygun bir hizmet verilmiyordu veya verilemiyordu her neyse,

Bir dönem böyle kapandı artısıyla eksisiyle, döneminin belediye başkanını da eleştirirken tamamen hizmet odaklı olarak eleştirdim, kişisel olarak iyi bir insan olduğundan da şüphem yok. Ne var ki belediye olarak hemşerilerine hizmet verme önceliklerini yeterli ve doğru bulmadığımı açıklıkla belirttim.

            Şimdi Sarıçam da Bilal ULUDAĞ dönemi başladı. Sayın Uludağ seçim beyannamesinde ve propaganda çalışmalarında, Sarıçam’ın adeta sil baştan yeniden yapılandıracağını, adeta fabrika gibi istihdam alanları oluşturacağını, her haneden en az bir kişiye iş - aş sağlayacağını, bu ilçede işsizliği önleyeceğini,  ifade ediyordu.

 Ben bu söylemlere o günde bu günde çok abartılı maksadı aşan ifadeler olduğunu ancak seçim ortamında her yerde olduğu gibi burada da kazanmak için biraz da popülist söylemler olarak değerlendirmiştim.

            Zira belediyelerin görevi yasalarla belirlenmiş zaten bunu aşamazsın,  ayrıca buna ne mali imkânın el verir, nede istihdam yaratmak gibi bir mecburiyetin var. Aslolan yasalarla verilmiş olan görev ve yükümlülüklerini tam hakkıyla yerine getirebilmendir. Eğer bunları ileri standartlarda yerine getirebilirsen ne mutlu sana, yani rutin hizmetlerden bahsediyorum.

            Şimdi gelinen noktada, icraat için yeterli süre de geçti, geçen süre içerisinde kendi çalışma ekibini de yerleştirdiğin/oluşturduğun göz önüne alınırsa daha ne bekleniyor.

            Sarıçam’ın geri kalmışlığını, sorunlarını ve önceliklerini çok iyi bilindiği iddia edilerek seçilip gelindi bu günlere. O halde nerden başlıyorsanız başlayın da, halk icraatınızı görsün, önceki dönemden farkındalık yaratacak daha ileri bir çalışamaya şahit olalım. Biz bu güne kadar dikkate değer öncekinden daha iyi diyebileceğimiz bir icraat göremedik,  rutin hizmetler yine eskisi gibi kör- topal gidiyor.

1- Sokak ve çevre temizliği, çöplerin alınmasında değişen bir şey yok, yani pislik ve kirlilik devam ediyor. Sokaklar gene delik deşik,  Pazar yerleri de; Pazar esnafının kendi kuralları işliyor, Pazar malları üzerinde ne etiket var, ne görünürde zabıta var, tamamen keyfi denetimsiz başıboş, düzensiz bir vaziyette görüntü veriyor. Çığırtkanlar bağırıyor uluorta,

2- Son aylarda Sofulu çöplüğü katı atık bertaraf tesissilerinde ağır bir koku yayılması var, rüzgâr güneyden eserse kuzey ve kuzey doğusundaki mahalleler, poyraz eserse Gültepe ve diğer mahalleler etkisi altında kalıyor, belediye olarak bu yüklenici firmayı denetliyor musunuz, işin aslı nededir. Yoksa bunlarda mı keyfi hareket etmektedirler. Belediyenizce bunun önlenmesi için gerekli hassasiyet gösteriliyor mu, zira sisin belediyeniz kapsam alanın da öncelikli olarak sizin el atmanız ve bu konu hakkında bir açıklama yapıp bu çevrede oturan insanların bilgilendirilmesi gerekmez mi?

3- İlçenin kuzey mahallelerinde, yerleşim yerleri içerisinde küçükbaş ve büyük baş hayvan sürülerinden geçilmiyor. Sabah ve akşamları ana yollar koyun keçi sürüleri dolup taşıyor. Bu durum şehir diye addedilen bu yerlerde besicilik yapılması ne derece doğru, bir taraftan ağır atık çöp kokusu diğer taraftan hayvan ve hayvan gübreleri kokuları bu semtlerde yaşayan insanları rahatsız etmektedir. Kısa vadede, orta vadede çözümünüz nedir.

Sonuç itibariyle Sarıçam halkı Yeni dönemde yeni seçilen başkanından icraat beklemektedir. Mazeret üretmeden önceki dönemden daha ileri hizmet verebilmelidir ki değişim fark edilsin, farkındalık gözle görülür hale gelsin. Yoksa böyle devam ederse 2-3 ay sonra, hizmette değişen ne oldu ki denir, beklentiler karamsarlığa dönüşür, eleştiri okları başta başkan olmak üzere, ucu partiye kadar uzanır.

Yeter ki Sayın başkanın seçim arifesindeki çalışmalarının en az yarısı kadar bir gayret ve çalışma performansı göstermesi, zorunlu ziyaretlerin dışında, mesaisini/zamanı iyi kullanıp, başta rutin hizmetler olmak üzere kaliteli hizmet vermenin gayretini göstermesini bekliyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Poyraz
09 Ağustos 2014 Cumartesi 08:40
08:40
Tarafsız yazılarınızdan dolayı tebrik ederim. Adamın başına üşüşmüş akbabalar var. Bir kurtulabilse... Ama bunda verilmiş sözlerde var. Her oy veren bana iş ver diyor. Çıkar meselesi. MHP bu rüzgarı kullanabilirse 2. dönem çok rahat gelir. Yoksa bu dönem nasıl sınırda kazandıysa öteki dönemde onu bile göremez
78.164.54.65
DELİ YÜREK
24 Temmuz 2014 Perşembe 06:15
06:15
OLACAK SABIR GEREK
193.140.54.173
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim