• BIST 1.127
  • Altın 499,739
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Adana : 19 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 21 °C
  • Hatay : 21 °C
  • Kmaraş : 19 °C

Üsküp’teki Heykel Fetişizmi

25.11.2014 15:58
Prof. Dr. Esat ARSLAN

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Yugoslavya’nın dağılmasından sonra 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Makedonya, sadece ve sadece 22 yıllık bir geçmişe sahip bir ülkedir. Bu ülkenin NATO’ya ve AB’ne girmesinde devamlı pürüz çıkaran Yunanistan’ın uluslararası arenada olağanüstü çalışmaları sayesinde hâlâ devletin resmi ismi “Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti”dir. Bunun nedeni de ayan beyan apaçıktır. Makedonya Balkan Savaşından sonra parçalanmış ülke konumundadır. 1849’da Telgrafhane açan, 1873’de Selanik’le tren bağlantısı kuran, 1906’da Şevket Paşa adıyla ilk tiyatro binasını yaptırıp 1907’de ilk film gösterimini yapan Osmanlı Birinci Balkan Savaşı’ndan sonra, 1912’de Üsküp’ten dolayısıyla Makedonya’dan çekilmiştir. Neredeyse 550 yıl hüküm sürmüştür, Osmanlı Devleti. Bugün adından bahsettiğimiz Makedonya, Balkan savaşından sonra Sırpların işgal ettikleri Vardar Makedonya’sıdır. Ege Makedonya’sı Yunanistan’ın; Vidin Makedonya’sı ise hâlâ Bulgaristan’ın işgali altındadır. Ve de meraklısı için söyleyelim, Antik Makedonya’nın başkenti de Selanik’tir. Yunanistan ile Makedonya’nın ortak geçmişi her ikisinin de antik tarihten beslenmeleridir. Yunanistan’ı yakından tanıyan, son zamanlarda artan “kurvaziyer turizmi” sayesinde Yunan adalarını kapı komşusu yapan Türk insanı için Yunanları bir arada tutan şeyin antik tarih olduğu da yakinen şahit olunan bilinen bir gerçektir. Yunanlılarla Helen kültürü, Akropol birleştirilir ama şimdiki Yunan milletiyle, Helen Kültürünün uzaktan ve yakından bir alakası yoktur.

Antik tarih bilinciyle yola koyulan ve de antik tarihle ilgili alt yapıdan yoksun olan iktidardaki Makedonya’nın VMRO Partisi başkent Üsküp’teki heykel fetişizmi işine bu yüzden 200 milyon Euro yatırmış durumdadır. Ortalama ücretin 200-300 Euro olduğu, IMF’den aldığı kredilerle ayakta kalmaya çalışan bir ülke için 200 milyon Euro oldukça büyük paradır. Üsküp Meydanı ve Vardar Nehri kıyısı devasa heykellerle doldurulmuş, yeni yapılan köprü üstleri, bina önleri, çatıları aklınıza neresi gelirse heykellerle bezenmeye çalışılmıştır. Başta Makedonya Kralı Büyük İskender, babası II Filip ve Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun Makedonya doğumlu hükümdarı Çar Samuil’i ile Kiril alfabesini bulan Cyril ve Methodius kardeşlerin heykelleri önde gelen antik tarih figürleri olarak Üsküp meydanını doldurmuş durumdadır. Ancak Yunanistan’ı da ürkütmemek için de 22 metre yüksekliğindeki yapılan Büyük İskender heykelini o adla anamamaktadırlar. Makedonya’yı tanıtan renkli ve kuşe kağıtlara basılan prestij kitaplarında bile Büyük İskender’in adı; ancak “Atlı Savaşçı” olarak yazabilmeyi yeğlemişlerdir. Antik tarihten büyük bir atlama yapılarak XIX. yüzyılın sonlarıyla XX. Yüzyılın başlarında Osmanlı’ya isyan eden çoğu Bulgar asıllı tedhiş sabotajcılarının heykelleri de ötekileşmenin parametreleri olarak heykel çılgınlığında yerini almış durumdadır. 

Makedonya hükümetinin, Üsküp’ün merkez meydanına “Büyük İskender”, Meclis binası önüne “Nikola Karev”, Taşköprü üzerine “Gotze Delçev” ile “Pitu Guli”nin heykellerinin dikilmesi için aldığı karar, iktidar ile muhalefet arasında gerginliğe yol açtığı da bilinmektedir. Bunun yanı sıra Makedonya’daki Osmanlı egemenliğinin simgeleri camileri karşı da bir haç fetişizmi de alabildiğince yaygınlaşmıştır. Üsküp’ün en yüksek tepesi Vodna’ya dikilen devasa ışıklı ‘haç’, Üsküp kentinin Hristiyanlarla mukim yerlerine dikilen ışıklı dev haçlar bir yerde İslâm-Cami karşıtlığının simgelemektedir. Ohrid’teki Turgutlu Caminin bir şekilde kırılan hilatı yerine bile kubbeye haç konulmuştur. Bu yüzden halk bu camiye şimdilerde “Kırst(haç) Camii” demektedir. Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na duyurulur.

Makedon siyasetçisi, tabii bütün bunları nüfusu yüzde 35’e yaklaşan Müslüman seçmene nasıl anlatılabilecektir? Zordur. Çünkü ötekileşmenin tüm parametreleri yerleşmeğe başlamış, Müslüman ve Hıristiyan mahalleleri Vardar Nehrinin her iki yakasında kesin çizgileriyle birbirinden ayrılmaya başlamıştır. Siyasetçi dünyanın her yerinde aynıdır. Aynen “Kanal İstanbul Projesi” gibi, Makedon halkına da heykeller sayesinde Üsküp’ün turizmde Paris’le yarışacağı anlatılmaktadır. Bizde rant var ama, onların da göğüslerinin kabaracağını önceden haber verelim. Osmanlı’ya isyan eden komitacıların heykelleri de çekecekmiş, turistleri… Sanki gelen turist hiçbir şey okumadan gelen, her biri andavallı, Osmanlı’dan kalma sanat ve tarih abidesi onca cami, külliye, medrese, köprüler ve kaleyi bir tarafa bırakacak, Büyük İskender’in babasının 2012 model heykeli için Üsküp’e gelecek. Mantık bu. Ne yapsın, Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun Makedonya doğumlu hükümdarı Çar Samuil’i, n’apsın Kiril alfabesini bulan Selanik’li Cyril ve Methodius kardeşlerin heykellerini. Neredeyse Makedonya’nın her şehrine, her üniversitesine ve eğitim kurumlarına kadar dikilmiş amatörce yapılmış ve bütünüyle milliyetçi ve fundamentalist Hristiyan heykel ve haç fetişizmi. Duyduk duymadık demeyin, heykel ve haç ile bir millet inşa ediyorsunuz. Mahkeme Binasının önüne bile kamalı bir Bulgar eşkıyasının heykeli dikilmiştir. Adaleti simgeleyen elinde terazi tutan gözleri örtülü kadın heykeli yerine, tarihi camilerin, çarşının bulunduğu Arnavut ve Türk Müslümanlarla meskûn yere karşı alelacele dikilen öldürme amaçlı kamasını sallayan bir Bulgar eşkıyası heykeli. Karşı çaprazındaki elini uzatmış Osmanlı Düşün Adamları heykellerine inat. Bütün bunları neden anlattım sevgili okurlar, barış süreci başlangıcında Türkiye’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal heykellerine karşı “Mahsun Korkmaz”heykeli dayatmasının sonuçlarını gördük, işte böyle bir şey.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Okan
01 Mart 2016 Salı 23:21
23:21
Muhteşem bi yazı ve tam yerinde tespit. Elimizden bir şeyler gelse keşke.
188.119.37.164
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim