• BIST 1.153
  • Altın 502,667
  • Dolar 8,1553
  • Euro 9,6454
  • Adana : 15 °C
  • Osmaniye : 16 °C
  • İçel : 18 °C
  • Hatay : 19 °C
  • Kmaraş : 18 °C

Terörizm İle Mücadelede Yeni Yöntem: İnsansız Araçlar

29.02.2016 23:52
Emre SERPER

Emre SERPER

Gelişen teknoloji ile birlikte askeri endüstride değişimler olduğu görülmüştür. Son zamanlarda etkili bir şekilde kullanılan ve askeri kapasitenin gelişmesini sağlayan yeni sistemler ortaya çıkmıştır. Bu sistemler 'insansız askeri araçlardır'. Araçların kontrolü uzaktan bağlantı ile belirli bir bölgeden yapılmaktadır. Yer-Kontrol istasyonları ya da taşınabilir kontrol sistemleri ile idare mümkün olabilmektedir. Günümüzde etkin olarak kullanılanlar, insansız hava araçlarıdır (İHA). Keşif, gözlem, istihbarat amaçlı kullanılan hava araçları silahlandırıldığı vakit saldırı amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Daha çok ABD tarafından Afganistan ve Pakistan'da Taliban hedeflerine karşı silahlı İHA'lar kullanılmıştır. Türkiye ise PKK hedeflerine karşı gözlem ve istihbarat amaçlı İsrail yapımı Heron ve milli üretim olan ANKA ve Gözcü'yü kullanılmıştır. Son zamanlarda ise Güneydoğu'da PKK şehir yapılanmasına karşı keşif ve istihbarat için kullanılmıştır. İnsansız hava araçları, riskli olan bölgelerde kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü, piyadelerin giremeyeceği alanların belli bir irtifadan saatlerce havada kalarak izlemek daha sorunsuz bir durumdur.

Gökyüzünün kontrol edilmesi savaşın seyri için oldukça önemlidir. Savaş sırasında düşman hava sahasını ele geçirmek yerdeki birliklerin kontrolünü ve güvenli ilerlemesini sağlar. Savaşın kazanılması ise karadaki hedeflerin yok edilmesiyle ya da ele geçirilmesiyle olur. Sadece başka devletlerin topraklarında meydana gelmeyen çatışmalar, devletlerin kendi içinde de ortaya çıkar. Terör örgütlerinin düzenlediği saldırılar, asimetrik savaş uygulamaları, şehir savaşının önem kazandığı günümüzde, tank gibi ağır ve büyük askeri araçlar istenilen etkiyi sağlayamamaktadır.

PKK'nın 2013'te ilan ettiği 'Kıra Dayalı Şehir Gerillacılığında şehirler, ilçeler, mahalleler birer savaş alanı olarak kullanılacaktır. Mahalle aralarında hendeklerin kazılmış, barikatlar oluşturulmuş, yolların altına el yapımı patlayıcılar (EYP) yerleştirilmiştir. Böyle bir operasyona başlamadan önce örgütün savaş hazırlıkları tamamlanmıştır. Askeri araçların geçişleri sırasında yerleştirdikleri bombalar patlatılmıştır. Bu eylemler sonucunda şehit sayısı artmıştır. Özel Kuvvetler'in şehirlerde terörist gruplara operasyon yapmasıyla PKK çok sayıda kayıp vermiştir. Bölgedeki mahalle ve sokakların geniş askeri araçlara uygun olmaması nedeniyle eylemlerin merkezlerine etkili operasyonlar yapılamamaktadır. Asker ve polislerin kullandığı zırhlı araçlar, açık hedef halindedir ve vurulma şansı çok fazladır. Bu durum ise askeri zayiatlarına artmasında önemli bir etkendir. Böyle bir durumda şehir savaşlarında etkili olabilmek için yeni stratejiler ve araçların kullanılması gerekir. Bunlar 'insansız kara araçlarıdır (İKA). Türkiye'de pek fazla kullanılmayan, daha çok bomba imha araçları olarak yer alan bu kara araçları asimetrik savaşlarda etkili olacaktır. ABD'de tasarlanan ve üretilen birçok İKA vardır. Bunların çoğu silahlıdır. Ülkemizde ise ASELSAN'ın ürettiği KAPLAN sınıfı İKA mevcuttur.

İKA'ların silahlandırılıp savaş alanlarına gönderilmesi mücadelenin boyutunu olumlu olara değiştirecektir. Güneydoğudaki terörist yapılanması mahalle aralarında sağlam yapılar oluşturmuştur. Piyadelerin bölgeye girmesi ise zayiatı arttıracak, bir sonuç elde edilemeyecektir. Bölgedeki şartlara uygun şekilde hareket etmek gerekir. Tank ve top atışlarıyla evler yıkılmış bu alanlar teröristler için uygun hale gelmiştir. Yolların altına yerleştirilen patlayıcılar tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Saldırının nereden geleceği belli değildir. Bu yüzden operasyonlar yavaş devam etmektedir. Tehlikenin en üst düzeyde olduğu bu bölgede harekât düzenlemek, aynı zamanda kayıp vermemek için tüm şartlar denenmektedir.

İhtiyaç duyulan özelliklere göre paletli ya da tekerlekli olabilen İKA'lar yer kontrol bölgelerinden kontrol edilebilir. Ayrıca taşınabilir kontol sistemleri ile İKA'lara yakın bölgelerde bulunulabilir. Kontrol bölgesi ile İKA'nın bağlantısı arasındaki kesilirse gerekli yazılım sistemleriyle üs bölgesine dönmesi sağlanabilir. İKA'ların görev şartlarına göre faydalı yükleri olacaktır. Bu faydalı yükler farklı kamera ve silah sistemlerinden oluşacaktır. Termal, gece görüşlü ya da yüksek çözünürlüğe sahip kameralar ile düşman hedefleri tespit edilebilir, bölgenin konumu yer kontrol birimine iletilerek havadan ya da topçu desteği istenebilir. Diğer faydalı yükler arasında değişik kalibrelere sahip silah sistemleri olacaktır. İKA'lar girilmesi riskli alanlarda piyaderl için öncü olacaktır. Sahadaki düşman hedefler etkisiz hale getirilerek alanın kontrolü kolaylaşacaktır. Bu durumda askeri zayiat azalacak ve şehit haberlerini duymamış olacağız. Mahalle aralarına giren zırhlı araçlar yerine daha küçük ve maliyeti az olan sistemlerin kullanılması bütçeye olan yükü de azaltacaktır. Böyle bir teknolojik sistemin kullanılması Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonel kabiliyetlerini arttıracaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim