• BIST 1.127
  • Altın 499,877
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 19 °C
  • İçel : 20 °C
  • Hatay : 20 °C
  • Kmaraş : 15 °C

Seçime Giderken Adana’nın Durumu

07.05.2015 14:00
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahalli seçimlerin üzerinden bir yıl geçti, bir ay sonra 07.06.2015 tarihinde de genel seçimler yapılacaktır. Yerel seçimlerdeki kadar olmasa da yine vaatler, parti adaylarının bir birlerini eleştirileri, daha çok da mevcut iktidar partisi üzerine odaklanan haklı haksız algı operasyonları devam etmektedir.

Muhalif partilerin iktidar partisine yönelik haklı eleştirilerine biz de en az onlar kadar haklı ve yerinde buluyoruz. Adana’nın alması gereken devlet yatırımlarından gereği gibi faydalanmadığını, sadece hastane projeleri ile yetinilmemesi gerektiğini, geçmişten bu günlere kadar yanlış yerel politikalar nedeniyle ihmal edilmiş olan çevre – şehircilik ve alt yapı çalışmalarında öncülük edip el atması gerektiği söylüyoruz.

Çok iddialı olduklarını söyleyerek gelen sayın belediye başkanları da maalesef daha öncekilerde olduğu gibi kendileri de seçildikten sonra son bir yıl içerisinde ortaya ciddi bir proje koyamamışlardır. Beklentiler ve ümitler her geçen gün azalmaktadır.

Adananın sorunları ve öncelikleri ele alınıp hayata geçirilmesi noktasında bir gayret görülmemektedir. Rutin işler ağır aksak yürütülmekte çevre ve şehircilik anlamında atılması gereken adımlar atılmamaktadır yada atılamamaktadır her nedense.

Yerel yöneticilerin öncülük etmesi, kendini aşan konularda da merkezi hükümetten talepte bulunması, görüş ve önerilerinin alınması, teknik ve mali konularda işbirliği yapması gerekirken, siyasi mülahazalarla birbirlerine soğuk bakmaktadırlar. Hatta kendi aralarında dahi bir yeknesaklık sağlanamadığı gözlenmektedir.

 Adananın geleceği için başta yerel yöneticilerin bir gayret göstermesi gerekirdi. Maalesef bunlar partizanlık uğruna heba edilmekte, Adana’nı geleceği karartılmaktadır.  Örneğin, mevcut raylı sistemin devamı için ne çalışma yapıldı, Adana’nın bizce en önemli önceliği olan mevcut çarpık yapılaşmasından kurtulması için yeni imar düzenlemesi dâhil Kentsel Dönüşüm çalışmaları konusunda ne yaptılar bu konular pekâlâ merkezi hükümetle hal yoluna konulabilirdi. Eğer bir samimiyet var ise, maksat üzüm yemekse.

 Hala şehircilik standartlarına uygun bir imar düzenlemesi yapılmamaktadır. Yerel yöneticilerin geçmişi kötüleyerek daha ne kadar zaman heba olacak, zaten geçmişteki yöneticilerin yanlış ve yanlı tutumları nedeniyle değiştirilip seçildiklerini nasıl unuttular. Yıllardır rant ve maddi çıkar uğruna imar planları ile çok oynanmadı mı,  her kesim bunu elşetirmedi mi?

Hal bu iken, Yerel yöneticiler açısından bakıldığında birinci yılları geride kalırken esas öncelikler ve beklentilere karşılık veremedikleri, imar dahil marka projelere el atamadıkları görülmektedir.

Hatta atamalar ve idari yapılanmanın dışında seçim beyannamelerinde kendi taahhüt ettikleri vaatlerinin hiç birisini başlatamadılar. Sadece, rutin-palyatif çalışmalarla zamanı geçiriyorlar, bu gün için beklentileri karşılamaktan da uzak görünüyorlar.

Yoksa dün olduğu gibi basit parti mülahazaları ile görmezden mi geleceksiniz. Bunlar Adana için çok önem arz etmektedir. Bunları da kamuoyu önünde deklare etmeniz gerekir.

Eleştiri de bir yere kadar olur. Yarın seçilip de meclise gittiğinizde Adana’nın hak ve menfaatlerinin korunması, alması gereken kamu ve özel  yatırım projelerinin hayata geçirilmesi için  çaba sarf edilmesi noktasında bir gayret gösterecek misiniz.

Dün yerel seçimlerde adayların seçim beyannamelerinde söylenmedik söz bırakmayanlar, vaat üstüne vaatte bulunanlar Ak denizi Adana’ya getirenlerden tutunda, zamanı geldi diyenler, bir şey değişecek her şey değişecek deyip de bu gün yönetimde olanlar bir yıl sonra ortada kayda değer bir projenin olmadığını, hayata geçmesi için bir başlangıç dahi yapamadıkları görmekteyiz. Sürelerinin 1/5 gitmiş bize göre de heba olmuş sayılır, vaatlerinin altında kalınmış bir yıldır.

Şimdi bunu kendilerine sorsanız onlarca mazeret ve gerekçe göstererek masumiyetlerini ortaya koymaya çalışırlar.

Artık günümüzde mazeret değil çözüm üretme zamanıdır, muhtemel sorun ve sıkıntılar o günde vardı, bu günde var ve devam etmektedir. Sayın başkanlar/yöneticiler bunu bilerek girmişlerdi, aday olmuşlardı. Dolayısıyla mazeretlerinin bize göre fazlada bir inandırıcılığı yoktur.

Bugün Türkiye genelinde birçok belediyeye baktığınızda vaatlerini/projelerini hayata geçirmek üzere start vermişler ve bir hayli de yol kat etmişlerdir.

 Şimdi sayın milletvekili adaylara da sormak gerek; Sizin Adana için ne projeniz var,  hangi projenin hayata geçmesi için TBMM mücadele edeceksiniz. Sizce Adananın öncelikleri nelerdir.

Seçildiğinizde siz Adana özelinde ne yapacaksınız siz de Adana’nın sorunlarını biliyorsunuz, en az yerel yöneticiler kadar, yada konumunuz itibariyle bilmek durumundasınız.

Aslında demokrasilerde bir siyasi partinin, merkezi iktidarın yolu, yerel yönetimlerde ki başarısından geçer. Siyasi partinin yerel yöneticisinin hizmet verdiği, vermeye çalıştığı bir kasabada, ilçede, ilde veya büyükşehirde ki başarısı ile doğru orantılıdır.

Bundan yaklaşık 6 ay önceki bir yazımda;  6 ay sonra genel seçimlere gidileceğini yerel yöneticilerin ortaya bir şeyler koymaları gerektiğini, genel seçimlerde milletvekili adayları için bari bölge ve il bazında pozitif katkı sağlaması bakımından yararlı olacağını söylemiştim. Maalesef geçen süre içerisinde ortaya bir çalışma koyamadılar.

Bu durum karşısında milletvekili adayları da il hakkında bölge ölçeğinde inandırıcı bir söylemde bulunamıyorlar.

 Özellikle, yerel yönetimde iktidarda olup da merkezi yönetime/hükümete muhalif olan milletvekili adayları da kendi başlarına eleştiri ve algı operasyonları ile siyaset yapmaktadırlar. Çünkü kendilerinin temsil ettiği siyasi partinin yerel yöneticilerin başarı hanesinde milletvekili adaylarının öne çıkarabilecekleri, referans gösterebilecekleri, öğünebilecekleri yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyebilecekleri bir projeleri de yok.

Dolayısıyla bu tür siyasetin inandırıcılığı sınırlı olup uzun soluklu bir başarıdan söz edilmesi de siyasette kalıcı olmaları da mümkün değildir.    

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
,,,
22 Mayıs 2015 Cuma 00:35
00:35
demokrat parti genel başkanı tansu çiller olmalıdır
95.9.191.100
murat kapukaya
07 Mayıs 2015 Perşembe 23:29
23:29
köşe yazarı değindiği konularda haklıdır. muhalaefet hala ne yerelde ne de genelde bir olumlu bir görüntü vermemektedir. iktidar ise muhalefet boşlugundan yararlanıp pervasızca hareketlerde bulunmaktadır. tabi olan bize olmaktadır.
212.174.109.64
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim