• BIST 1.210
  • Altın 484,175
  • Dolar 7,8553
  • Euro 9,2901
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 22 °C
  • Hatay : 16 °C
  • Kmaraş : 16 °C

Makedonya’lı Mustafa Kemaller

12.11.2014 21:31
Prof. Dr. Esat ARSLAN

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Geçen hafta sonu, Budapeşte’de katılmış olduğum “100. Yılında I. Dünya Savaşı” konulu bir Uluslararası Sempozyum dönüşü, bu sefer de “Atatürk’ü Anma Haftası” etkinlikleri kapsamında “Makedonya Atatürkçü Düşünce Derneği” nin davetlisi olarak Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gittim. 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete intikal eden Yüce Atatürk’ün katafalktan toprakla buluşmasına kadar geçen 15 yıllık süreyi ve Anıtkabir Projelerini günümüz Makedonyalı Mustafa Kemallerine anlattım. Büyük keyif duydum, zevk aldım. Üsküp’teki Makedon Silahlı Kuvvetleri Orduevinde hınca hınç dolu bir salonunda Şehitlerimiz için saygı duruşundan sonra, hançerelerimizi doldurarak İstiklal Marşımızı ve yine onlarla birlikte ‘Andımız’ı söyledik. Bu öylesine büyük bir coşkuydu ki, anlatılması zor ama görülmeğe değer bir manzara olduğunu söyleyebilirim. Andımızı, bizlere Atatürk’ün 10’un üzerinde karakalem portrelerini neredeyse birebir resmeden 10 yaşındaki Türk Tefeyyüz Okulunun öğrencisi söylettirdi. Ona iştirak ederken boğazlarımız düğümlendi, nutkumuz tutuldu ve gözlerimiz buğulandı. Unutmayalım, Türkiye’deki okullardan “Andımız”ı kaldıralı tam bir yıl oluyor. Türkiye’de TED Eğitim Kurumlarından sonra, başta Tefeyyüz Türk Okulu olmak üzere Makedonya’daki Türk Okullarında “Andımız” aslanlar gibi söyleniyor, bilginiz olsun, haberiniz olsun. Gurur duydum, onurlandım.

Makedonya’da bugünlerde yaşanan heykel çılgınlığı ve fetişizmine biraz olsun dur diyebilmek için, katkım olur diye İkinci Dünya Savaşındaki her türlü olumsuzluğa karşın demokratik kuram ve kurallara göre düzenlenen Anıtkabir Proje Yarışmasının koşullarını ve o tarihteki Türk Hükümetinin tavrını, seçiciliğini ve halkın hislerine tercüman olunuşunu anlattım. 49 proje arasından seçilen Prof.Dr.Emin Onat ve Prof.Dr. Orhan Arda’nın o güzelim cazibe merkezi Anıtkabir’in seçiliş ve yapılış öyküsünü Makedonyalı Atatürkçülerle paylaştım.

Onlara ayrıca, Balkan Savaşında bu güzelim toprakları yitirmemize karşın, Birinci Dünya Savaşında, binlerce şehit veren oradaki gönüllü Evlad-ı Fatihanlardan oluşan Makedonya Cephesindeki “Osmanlı Rumeli Müfrezesi” ile anavatandan gönderdiğimiz Mehmetçiklerimizin Makedonya dağlarındaki şanlı mücadelelerini yansılarla anlattım. Çekilen sıkıntıları, kan ve gözyaşı ile betimlenen katlanılan güçlükleri gözler önüne sermeğe çalıştım. Biliyorsunuz, Şehitlerimiz bizim yaban ellerdeki tapu senetlerimizdir. Ama gelin görün ki bugün Makedonya’da sadece ve sadece 42 şehidimizin kabirleri bilinmekte onlar da ne yazık ki, Alman Mezarlıklarına sığınmış olduklarını söylemekle yetindim ve ilave ettim. Marjan Dimitrievski’nin verdiği bilgilere göre, Üsküp’teki Eski Alman Mezarlığı’nda 19, Manastır’daki Alman Mezarlığı’nda 17, Pirlepe’deki Alman Mezarlığı’nda 5 olmak üzere Toplam 42 Türk askeri gömülü olduğu bilinmektedir, dedim. Şimdi buraya dikkat buyurunuz, efendim. Makedonya’da Birinci Dünya Savaşı’na iştirak eden devletlerin hemen hepsinin mezarlıkları vardır, ama koskoca Makedonya’da bir Türk Şehitliği bulunmamaktadır. II. Viyana Kuşatması’ndan sonra başlayan savaşlarda 25-27 Ekim 1689 tarihinde Üsküp şehrini işgal eden Avusturyalı General Piccolomini’yi bir sene sonra Kaçanik Boğazı’nda ve Kosova’da yenen ve Üsküp’ü tekrardan kazandıran Mora Seraskeri Koca Halil Paşa ile Kırım Hanı Selim Giray’ın verdiği şehitlerin bulunduğu şehitlik üzerinde şimdi ABD Büyükelçiliğinin devasa yapıları yükselmiştir. Avusturyalıları mağlûp ederek Üsküp’ü tekrar Osmanlı egemenliğine alan şehitlerimizin kemikleri şimdilerde Üsküp’teki devasa ABD Büyükelçiliği binasının altında kalmıştır. Sorulmamıştır, araştırılmamıştır. Tophane semtinin karşısındaki şehitlik, aynen Soma ve Ermenek’te Hakkın rahmetine kavuşan madencilerimiz gibi yer altında kalırken, Fransız bayrakları gölgesindeki Fransız Mezarlığı şimdilerde ABD Büyükelçiliğine komşu olmuş durumdadır. Bütün bu bilgilerden sonra meraklısının bilgisine sunalım. Bütün Dünya’daki Türk Şehitlikleri ne kadardır, biliyor musunuz? Sevgili okurlar, söyleyelim. Yerküre üzerinde 26 ülkede toplam 54 adet Türk şehitliği bulunmaktadır. Bunlardan 36’sı savaşın geçtiği bölgelerde, 18’i de esir kamplarının olduğu yerlerdedir. Esir kamplarını oldukları yerler soykırım şehitlikleri gibidir, diğer şehitlikler de Meçhul Asker anıtlarından hiçbir farkı yoktur. Şimdi düşünelim. Sadece Birinci Dünya Savaşında 375.000 şehit verildiği göz önüne alındığında bu sayılar ne kadar gülünç kalıyor öyle değil mi? Son sözü de söyleyelim, “Kanın yerde kalmayacak” sözünün geçmiş versiyonuna dönüp, ”Gözün arkada kalmasın, ey şehidim” demeye yüreğiniz ve yüreğimiz yetiyor mu? Sevgili okurlar.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim