• BIST 1.191
  • Altın 487,975
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • Adana : 16 °C
  • Osmaniye : 19 °C
  • İçel : 22 °C
  • Hatay : 14 °C
  • Kmaraş : 13 °C

İnsanın Şerefi Olan 'İffet' Konusu Üzerine

08.08.2014 14:17
Ömer AĞAÇLI

Ömer AĞAÇLI

İslam’ın olmazları içinde zikredilen “ iffet” konusu üzerinde kimi şeyler söylemek zorunlu hale gelmiştir. Çünkü son günlerde medyada iffet konusunun sadece kadınlara özgü bir konu olduğundan söz ediyor, kimi yarım âlimler…

Oysa Kur’an’ın bize bildirdiği ilahi hakikatler içinde “ iffet” karamı müminleşme sürecinde hem kadın hem de erkek için dinin bir rüknü olarak karşımıza çıkmaktadır. “ İffet”, Arapça sıfat bir kelimedir. Afiflik, temizlik, namus, itibarlı, değerli anlamlarına gelmektedir. Aynı anlamda “ Mümin” sıfatı da, emin, güvenilir, güven veren anlamına gelmektedir. Mümin nefsi temiz, nefsini koruyan, nefsinin kirlenmemesi için mücadele eden anlamına gelmektedir.

Kur’an’da müminlerin özellikleri sayılırken, önce Allah’a iman ve bu imana uygun ahlaklı yaşayanlar olarak belirlenir. İman ve ahlakın birlikte zikredilmesi çok önemlidir. Çünkü ahlak, imanın uygulamasıdır. İlim ve ibadetler ise daha sonra gelenlerdir. Şeriat din kurallarıdır. Din kuralları içinde önce emir ve yasaklar, daha sonra ise ibadetler gelmektedir. Emir ve yasaklar ahlaktır. Bu bağlamda önce temiz dairede yaşamak sonra ibadetler gelmektedir. Temiz dairede yaşamayanlar, ibadetlerden hiçbir fayda sağlayamazlar. Allah’ın yasaklarını çiğneyerek ibadet edenlerin eline hiçbir şey geçmez, isterse alınları yerden kalkmasın.            Müminlerin özellikleri içinde en dikkat çeken iki ibadet “namaz” ve” zekat” tır. “ Namaz” ve “ zekat” tan sonra dikkat çeken en önemli yasak “ zina” dır. Zina hiçbir koşul altında kabul edilemez, mazur görülemez bir günah alanıdır. Her Peygamberin şeriatında zina en büyük yasaklar arasındadır. Zinaya yaklaşmamak ise iffettir. Müminlerin özelliklerinden söz eden ayetlerde iffet konusu vardır. 2375: “ Onlar ki iffetlerini korurlar.” 23/7 : “ Kim bunları aşarsa haddi aşanlar sınıfına dahil olurlar.” 70/29, 30 : “ Irzlarını koruyanlar, ancak eşleriyle ilişkiye girenler; bundan öteye geçmek isteyenler ise taşkınların ta kendisidirler.”

Yukarıdaki ayetler bağlamında diyebiliriz ki iffet konusu hem erkek hem de kadın için söz konusudur. Kur’an ‘da  Yusuf ile Meryem Suresinde söz edilenler; Yusuf üzerinden erkeğin, Meryem üzerinden kadının iffetine vurgu yapılmıştır. Meryem Suresi mümin kadının iffetine işarettir. Hz. Meryem, Hz. İsa gibi en büyük Peygamberi doğuran anadır. Hz. Meryem sadece Hristiyan aleminde değil İslam aleminde de saygı gösterilen yüce bir kadındır. Hz. Meryem, Allah’ın kendisini muhatap aldığı ve O’na meleğini gönderdiği belki de ilk ve tek kadındır. 19/17 ayette açıkça bu husus şöyle vurgulanır: “ Biz ona( Meryem’e) ruhumuzu gönderdik, kendisine insan şeklinde göründü.”

Allah’ın Meryem’i tıpkı peygamberleri desteklediği gibi ruhla desteklemiştir. Meryem’e gelen ruh’tan maksadın “ Cebrail” olduğu konusunda tüm İslam Sufileri mutabakat halindedirler. Hz. Meryem’in Cebrail ile konuşmalarından söz eden 19/18 ve 19/20 ayetlerde, Meryem’in iffetini, namusunu nasıl titizlikle koruduğu hususu açıklanmıştır.

19/18:” Meryem Cebrail’e dedi ki: Senden Allah’a sığınırım. Eğer Allah’tan korkuyorsan bana dokunma.” 19/20 ayette: “ Meryem: Bana bir insan eli değmedi, iffetsiz de değilim, benim nasıl çocuğum olabilir? Dedi.” Bu makalede Hz. Meryem’i övecek durumda değilim. Benim bu ilahi hallere ne aklım erer ne de Meryem’i övecek kelimeler yeter. Hz. Meryem için sadece İbn Arabi’nin söylediği şu sözü alıntılamak isterim. Arabi diyor ki: “ Meryem kadınların peygamberidir. O mümin kadına rol modeldir.”…

Şimdi erkeğin iffeti konusuna gelelim. “Yusuf Suresi” enine boyuna bu konuyu vurgulamıştır. 12/23, 25, 34 ve 51 ayetlerin içeriğinde anlatılanlar tümüyle Yusuf’un iffeti, yüce ahlakı ve bu ahlaktan dolayı Allah nezdindeki yeri ve değeridir. Yusuf Suresine anlatılanlar, erkeğin de iffet konusunda sakınma hallerinden başka bir şey değildir.

 Son söz de Hz. Peygamberin : “ İffetini koruyan, başkalarının iffetine saygı gösteren, nesline şan, şeref verir.”…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murat kapukaya
17 Ekim 2014 Cuma 04:08
04:08
Bir kişinin iffetine namusuna atılan iftiranın da ne kadar çirkin olduğunu söylememize gerek yoktur ama son zamanlarda bazı müslümanların bu konularda hiç de dikkatli davranmadıklarını görüyor ve bunların haline acıyor ve Allah hepimizi ıslah etsin diyerek dua ediyorum.
212.174.109.64
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim