• BIST 1.210
  • Altın 484,059
  • Dolar 7,8553
  • Euro 9,2901
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 22 °C
  • Hatay : 16 °C
  • Kmaraş : 16 °C

Halk İcraat Bekliyor

27.06.2014 15:56
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık üç ay geçti. Devir teslim, kutlama, hayırlı olsun iade - i ziyaretler, idari ve icracı kadrolarda kendi ekibini oluşturma adına yapılan görevden alma, yerine yeni atamalar derken bu günlere gelindi.

            Şu ana kadar gerek büyükşehirde gerek merkez ilçe belediyelerinde gözle görülür, kayda değer  bir çalışma/uygulama yoktur.

Seçim arifesinde salon ve meydan toplantılarında neler diyorlardı. Seçim beyannamelerinde, bastırdıkları dağıttıkları kitapçıklarında neler yoktu ki, Adana’nın devasa sorunları vardı. Onlar için yani bu gün yönetimim/idarenin başında olanlar, bundan 4 – 5 ay önceleri bu şekilde halka hitap ediyorlardı. Seçildikleri takdirde bir saat dahi bekleyecek zamanlarının olmadığını bu devasa sorunların ancak kendilerinin çözebileceğini, durmadan çalışacaklarını kamuoyuna deklare ediyorlardı.

Şimdi seçildiler geldiler, bakıyoruz son üç ayda, seçimdeki gayretlerinin, seçim çalışmalarının inanın 1/3 biri düzeyinde bir gayret göremiyorsunuz, o zamanlar gündüz-geçe aralıksız çalışıyorlardı. Şimdi bunu göremiyoruz. Bu çalışmaysa bize göre çalışma değildir. Tam tersine seçim kazanmanın rehaveti içerisinde olduklarını düşünüyorum. Beklerdik ki seçim sırasındaki çalışmalarının/gayretlerinin aynısını hizmette de gösterebilselerdi. Şu ana kadar yaptıkları, suyu %10 ucuzlatma bununda fazla bir kıymeti harbiyesi yok, hane başına ortalama aylık yansıması 5 TL dir.

Belediyelerin çalışmaları 2 ay daha böyle giderse, rüzgâr tersine esecek gibi, bir daha arkalarına almaları da çok zor görünüyor. Seçim sırasında Adananın sorunlarının hiç beklemeye tahammülü yok, ancak bunları biz çözeriz derken, ne oldu şimdi, bu gün neyi bekliyorsunuz.

Sayın başkanlar belki sınırlı bir kesimi memnun etmiş olabilirler de, aslonan bu şehirde yaşayan insanların kahır ekseriyetinin/büyük bölümünün memnuniyeti. Her icraatın parti rozeti ile olmayacağı aşikârdır. Kalifiye elamanlardan ve profesyonel yöneticilerden istifade etmeleri gerekirdi.

Bu gün Adana’ya genel olarak tepeden şöyle bir bakıldığında, bir sene öncesinden daha gerideler,

Temizlik dün de yetersizdi bu günde yetersiz,

Toplu taşımada değişen hiçbir şey yok, araç gereçlerin ileri teknoloji olması tek başına yetmiyor. Toplu taşımacılıktaki ilkellik aynı, 30 yıl önceki gibi aynı sıkıntılar, aynı kargaşa devam ediyor. Özel sektörün taşımacılık hegomanyası altında, onların kendi kuralları işlemekte, emsal şehirlerde benzeri olmayan düzeysiz bir taşımacılık,

Fen işleri desen bir yıl öncesinden daha geride, bırakın ileri şehircilik kriterlerini, nitelikli imarı, mevcut yollarda açılan yerlere, çukurlara dahi yama yapmaları aylar alıyor,

Zabıta dersen ara ki bulasın adı var kendi yok ortada adeta, yaya yollar ve kaldırımlar esnafın işgali altında vatandaş kalırımdan gidemiyor/geçemiyor, işporta oldum olası serbest, burada da kayıt dışılık had safa da.

Bu saydıklarım hizmetler için ek bütçe istemez, ödenek istemez. Tam tersine usulsüzlüklere gerekli yasal yaptırımları uygulayıp cezaları verdiğin zaman, hem bütçene gelir olur hemde kamu görevini yerine getirmiş olursunuz, yani bir yandan asli görevin olan vatandaşı rahatlatmak, verilen hizmetin karşılığını almak, bir yandan da kamu düzenini korumak ve kollamaktır.

Velhasıl hangi konuyu ele alsan içler acısı, yüz ağartacak bir icraat göze çarpmıyor. Yani yapılacak çok iş, söylenecek çok söz varda, küçük büyük demeden sayın başkanların bir yerden başlamalarıydı. İrade gösterebilmeleriydi, muktedir olabilmeleriydi, çünkü bu iddiayla gelmişlerdi, mevcut yapının ve şehrin sorunlarını bildiklerini ifade ediyorlardı, bir şeyle birçok şeyin değişeceğini söylüyorlardı. Bu güne kadar idari yapılanmanın dışında kayda değer bir faaliyet göremedik, önceden devam edenlerde hızla bitirilmesi gerekenlerde sanki ağırlaştı gibi, yavaş ilerliyor.

İster hizmet sektöründe olsun, ister ticari işletmelerde olsun yönetici için bir kural vardır; her ne şekilde gelirse gelsin ister seçimle ister atama ile yönetimin başına gelen/getirilen kişi özel sektörde bir ay, kamu sektöründe üç ay içerisinde icraatını göstermek durumundadır, yoksa başarısız addedilir,

İdari tasarrufla getirilenler bedelini öder, görevden alınır, seçimle gelenler ise dönem sonuna kadar beklerler. Sayın Başkanlarda seçimle geldiklerine göre önlerinde daha 4,5 - 5 yıl var, belki biraz da ondan rahatlar. Ümidimizi bitirmedik bizimde zorunlu olarak bir o kadar bekleme süremiz var. İnşallah başarılı olurlar da bir 5 yıl daha Adana kaybetmez. Hizmet bekliyoruz. Halk icraat bekliyor.

 Bu vesile ile tüm okurlarıma hayırlı ramazanlar diliyorum, ramazan ayının rahmeti, bereketi üzerinizde olsun.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
şapkalı köylüler
28 Haziran 2014 Cumartesi 12:20
12:20
biz yeni bir parti bekliyoruz..........
95.9.191.100
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim