• BIST 1.127
  • Altın 499,562
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Adana : 19 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 21 °C
  • Hatay : 21 °C
  • Kmaraş : 19 °C

Genel Seçime Giderken Adana’nın Durumu

14.02.2015 19:51
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık 10 ay geride kaldı.  Önümüzdeki 07 Haziran 2015 de milletvekilliği genel seçimleri yapılacak.  Daha yerel idarecilerden ne yapacakları beklenirken, şimdi yeni bir seçim havasına girildi.  Yine yerel seçimlerde olduğu gibi önümüzdeki günlerde, aylarda bir vaatler furyası daha yaşanacak gibi görünüyor.

Geçen sene bu günlerde belediye başkan adaylarından vaatler havada uçuşuyordu, neler yoktu ki, neler söylemediler, Ak denizi Adana’ya getirmeden/Kanal Adana’dan tutunda, konut, alt yapı, büyük ana arter yollar, spor kompleksleri ve şehirleşme anlamında marka projeleri bir bir hayata geçireceklerini, Adana’yı bir dünya kenti yapacaklarını, istihdam yaratarak herkese iş-aş temin edeceklerini, işsizliği sıfırlayacakları, daha onlarca irili ufaklı vaatlerle aklınıza ne geliyorsa hepsini söylediler. Başkanlığı kazanma uğruna üzerlerine vazife olmayan onlarca vaatte bulundular.

Evet, aradan on ay geçti. Gelinen noktada, icraat uygulama anlamında kayda değer bir gayret görebiliyor musunuz?

 Halen icraattan ziyade sadece seçmeni ve taraftarını ayakta tutmak, ümitlerini yitirmemesi adına geçen senden kalan alışkanlıkla vaatler azalarak da olsa devam etmektedir.

 Zira seçilen başkanlar için zaman geçmiş değil daha geride ne de olsa dört yıl var. Muhtemelen kendileri de öyle düşünüyorlardır.

Hani seçim sırasında vatandaşa hitap ederken Adana’nın kaybedecek zamanı yoktu, hatta zamanının çoktan gelip geçtiğini,  seçimin hemen ertesi günü mazbatayı alır almaz işe koyulacaklarını, yılların birikmiş sorunlarına biri bir el atıp halkın beklentileri doğrultusunda çözümler üretip hayata geçireceklerini ifade etmekteydiler ya.

Şimdi soruyorum değerli okuyucularıma;

Seyhan Belediyesi merkezdeki çöp konteynerlerini yer altına aldı, kent estetiği adına bu olumlu ve takdire şayan çalışmayı bir yana koyarsak,   

Yolarlar, caddeler, sokaklar bir sene öncesinden daha mı iyi bakımlı,

Caddeler sokaklar geçen seneden daha mı az kirli,  daha mı temiz - ferah,

 Evsel atıklar ve çevre - sokak temizliği dünden daha mı iyi yapılıyor, çöpler daha mı düzenli alınıyor?

Toplu taşıma hizmeti veren sektöre belediyenin zam desteğine rağmen dünden daha mı kaliteli hizmet vermektedirler?

İşporta, kayıt dışı, sokak satıcıları, kaldırım işgalciler kayıt/kontrol altına alındı da biz mi göremiyoruz, bir çakmak caddesi ile sorun top yekûn çözülmüş mü oldu?

Halk ekmek geçen seneden daha mı, kaliteli, hijyenik/sağlıklı üretilmektedir. Halk ekmek, son altı aydır eski kalite ve özelliğini tamamen kaybetmiştir.

Vel hâsıl;  kent estetiği adına bir yıl içerisinde,  olumlu yönde, ne değişti, bir şeyler yapıldı da biz mi göremiyoruz

Bana göre kayda değer bir iyileşme yok/göremedim, sadece kişiler değiştiği, bu tür rutin /sıradan hizmetlerin yerinde saydığı, hatta birçok yerde de geriye gittiği söylenebilir.   

Şehircilikte, Belediyecilikte, her gün yapılacak rutin işler var, bir ay içerisinde hayata geçirilecek işler var, altı ay içerisinde yapılacak işler var, bir yıl içerisinde yapılacak işler var, nihayet 2 - 3 - 5 yıl içerisinde hayata geçirilecek nitelikli marka projeler var.

Hal böyle olunca, biz şimdi siyasi parti ayrımı yapmaksızın büyük, küçük sayın başkanlara/yöneticilere soruyoruz, idari yapılanmanızla birlikte icraat olarak bir ay – 10 ay içerisinde yukarda saydıklarım sorunlar çözümlenir, yapılması  gerekenler rahatlıkla yerine getirilirdi,

Bu sorunları ve halkın beklentilerinin yerine getirilmesi için ciddi bir mali kaynağa da gerek yoktu, zira bunlar yapılması gereken rutin işlerdi zaten.

Maalesef yapılması gerekenler yapılmamıştır.

Şimdi, bu başkanlarımızın temsil ettiği siyasi partiler genel seçimler için gösterecekleri adaylarla Adana’da seçim propagandası yapacaklardır. Milletvekilliğini kazanabilmek için muhtemelen yerel seçimlerde olduğu gibi halkın yüzüne karşı yüksek perdeden ayakları yere basmayan vaatlerde bulunacaklardır. Halk da bunları dinleyecek, yada hiç itibar etmeyecektir. Beklide yerelde/mahalli idarede ne yaptın ki, iktidarda ne vereceksin diyecek, demese de muhtemelen aklından geçirecek, bir kanaat oluşacaktır.

 Çünkü defa atla yazdım. Adana halkı, hak ettiği hizmeti alamıyor. Mevcut haliyle üçüncü  sınıf şehir konumunda. 

 Birey için nasıl ki, yaptıkları yapacaklarına teminat / referans ise

Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda; Belediye başkanları/yerel yöneticiler da bağlı oldukları siyasi partileri adına bir referans olarak değerlendirilir.

 Belediye de başarılı olmak hem kendi itibarını yükselttiği gibi, hem de bağlı olduğu siyasi partinin başarı hanesine artı olarak geçer, iktidara gelmesine önayak olur, katkı sağlar, hatta çok başarılı ise örnek gösterilir partiyi iktidara kadar taşır.

Kısacası;  demokratik ülkelerde/toplumlarda halkın hür iradesi ile iktidarın elde edilmesinin yolu yerel iktidardan, yöneticilerin başarısından geçer, Nitekim yakın geçmiş tarihimizde de bunun örnekleri mevcuttur. Yoksa yerel yönetimler de de, merkezi iktidarda da geldikleri gibi giderler.

İşin sonunda seçmenle yüzleşmek var,  Genel seçimler öncesi, mevcut yerel yöneticilere ve milletvekili adaylarına, bizden hatırlatması 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murat kapukaya
15 Şubat 2015 Pazar 01:51
01:51
evet ne yazık ki layık olduğumuz gibide yönetiliyoruz. her ferdin kendi eksikliğini görüp düzeltmedikten sonra yukardan bir iyileşme beklemek faydasızdır. bunu bilmekle beraber,
yazara bu konuda bir katkıda bulunduğu için teşekkür ediyorum. eleştrimek medaynın işidir. hizmetlerin artması için bir uyarıdır. yöneticilerin kulak vermesi gerekir.
212.174.109.64
alper yucelen
14 Şubat 2015 Cumartesi 20:01
20:01
10. sınıf yazara 3. sınıf başkan 5.sınıf halk...
176.40.129.60
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim