• BIST 1.191
  • Altın 487,166
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • Adana : 16 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 19 °C
  • Hatay : 18 °C
  • Kmaraş : 14 °C

Din ile Dün'ü Birbirine Karıştırıyoruz... - 1

27.12.2015 22:39
Ömer AĞAÇLI

Ömer AĞAÇLI

Bu sitede daha önce “ Dünün Gerçekleri”, “ Bu Günün Gerçekleri” üzerine üç kısımda bir makale yazmıştım… Orada dün ile bugünün nasıl ortaya çıktığını, tümüyle teolojik olarak açıklamaya çalışmıştım. Tüm evren, Allah’ın fiillerinin ortaya çıktığı varlık alanıdır. Allah zaman vasıtasıyla ve kendi zatına ait ilimle her şeyi ortaya çıkarmaktadır. 9/5:” Allah her şeyi gerçek ilimle yaratmıştır.” , ıVar oluşu var kılan Allah’ın kanunu; her an yaratma faaliyetlerinin olduğu ve bu yaratma faaliyetlerinin ilim üzere ortaya çıktığıdır.      Her an sürekli yaratma faaliyetleri içinde olan Allah, her an yeniden yaratmaktadır. Her an yeni bir andır. Her an önceki anlardan farklıdır. Bu bağlamda diyebiliriz ki yenilik ve yenilenme Allah’ın değişmez kanunudur. Bu konuda değerli İlahiyatçı Hasan Onat’ın yerinde söylediği gibi “ Her insan her an yeni bir insandır.” Aklı biraz çalışan bir insan kendine yönelerek bu oluşu kendi nefsinde müşahede edebilir. Her an yeni bir oluş içinde olan insanın sorunları bu ilahi oluşu idrak edemeyişidir. Zihnini, iç dünyasını kendini bu ilahi halden uzaklaştıran, savuran fıtrat dışına atan etkenlerle baş edemeyişidir. Bu etkenler içinde belki en önemli olanı, insan nefsinin bitmek bilmeyen istek ve arzularının etkisinden kurtulamayışı, gelenek denilen geçmişin adet ve alışkanlıklarından, hatıralarından, idrak boyutundan yakayı kurtaramayışlarıdır. Kur’an insanı bu iki felakete götüren etken konusunda uyarmasına rağmen. 25/43 ayette:” atalarımızın şartlandırmalarından sapmayız, dediler. Ataları, akılsız ve gerçeklerden sapmış ise hala onların yolunu takip etmeye devam mı edecekler.”

Anladığım kadarıyla Kur’an, eşya hakkında detaylı bilgi vermiyor. İnsana varlık ve var oluş karşısında doğru düşünebilmesi için bilgilerin prensiplerini veriyor. Onun vermeye çalıştığı asıl mesaj, hakikate göre doğru düşünülmesi gerektiğidir. İnsan hakikate göre doğru düşünürse, kapsamlı, bütüncül düşünür. Bu yol da sonunda doğru dünya görüşünün elde edilmesini sağlar. İnsanın kendini yaratılış amacına göre gerçekleştirmesi, gerçeklere dayalı düşünce ve buna göre yaşamasıyla ortaya çıkar. Ama insanın önünü tıkayan, tabir yerinde ise anasını ağlatan, nefsinin heva ve hevesi ve atalarının gittiği yolu takip etmesi, böylece Allah’ın verdiği aklı doğru işletmemesi ve bunların sonucunda da hakikatten mahrum olmasıdır. Hakikatten mahrum olma hali insanın kendi elleriyle kendini örümcek ağına takılmasıdır.                                                              Yaşam zamana ve mekana bağlıdır. Her insan kendi zamanının çocuğudur, zaman, mekan yoksa düşünmede yoktur. Düşünme hayatın kendisidir. İnsan ne geçmişi ne de geleceği yaşayabilir. Geçmişi tarih yoluyla öğrenebilir. Gelecek ise yoktur. Allah geleceği daha yaratmamıştır. Şu kadar var ki insan ne geçmişe ne de geleceğe yaslanabilir. İnsan bu yaşam gerçeğini kavrayamadığı için sorunları ortaya çıkmaktadır. Benin bu makalede anlatmak istediğim tam da burasıdır.       

Dini hayatımız tam bir sorunlar alanına döndü. İnanç hayatımızdaki çarpıklıklar diğer hayat alanlarımızı da çarpıklaştırmaktadır. İnançsız bir hayat olamaz. Tarih böyle bir hayatın olduğunu göstermiyor. İnsan zihninde neye inanıyorsa ona göre yaşar. Dini kabul etmeyenlerin bile mutlaka zihninde kabulleri vardır. Modern dönemde din devre dışı tutulmuş, metafizik dünyada karşılığı olmayan önermeler olarak kabul edilmiştir. Daha sonraki dönemlerde modern bilim din gibi kutsanmış, bilim dinleştirilmiştir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim