• BIST 1.112
  • Altın 474,037
  • Dolar 7,5495
  • Euro 8,9548
  • Adana : 33 °C
  • Osmaniye : 30 °C
  • İçel : 31 °C
  • Hatay : 31 °C
  • Kmaraş : 28 °C

ÇÜ Rektörü Mustafa Kibar merak edilen meselelere açıklık getirdi

26.01.2015 09:20
ÇÜ Rektörü Mustafa Kibar merak edilen meselelere açıklık getirdi
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar gündeme dair önemli açıklamalarını Adanayorum.com'a verdiği özel röportaj ile aktardı.

Kimilerine göre sessiz, kimilerine göre icraatçı, kimilerine göre ise işini aksatmadan uygulayan birisi Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar. Adana medyasında sık sık gündeme gelen Prof. DR. Mustafa Kibar ile gündemdeki konulara ışık tutmak istedik. Geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalar, geleceğe dönük planlarını kendisinin ağzından duyma fırsatı elde ettik. Rektörlük yerinin kavga değil uzlaşma ile anılmasını gerektiğini belirten Rektör Mustafa Kibar son dönemde çıkan öğrenci olaylarından dolayı da oldukça üzgün durumda. Adana Yorum her zaman olduğu gibi sordu, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise cevapladı.

Geldiğiniz günden bu yana hangi çalışmaları yaptınız?

Ben Çukurova Üniversitesi’nde çalışan birisiydim. Zaten bir değerlendirmem kendime göre vardı.  Üniversitemiz Türkiye genelinde oturmuş bir üniversite olarak kabul edilmelidir. Alt yapıya çok önem verdim. Kalkınma bakanlığıyla sürekli temas halindeyiz. 25 projemiz devam ediyor. Ankara’da bu işleri takip ediyoruz. Fiziki mekânları düzeltme projeleri dememiz daha doğru olur. Araştırma geliştirme konuları da var. Merkezi laboratuvar, eczacılık, otomotiv, hukuk fakültesi gibi birçok konumuz var. Bakanlığımız bunların hepsini kabul etti. Süratle alt yapı çalışmalarımızı tamamlamak istiyoruz. Kampüs alt yapısı çok önemli. Doğal gaz, elektrik, engelsiz mekân dönüşümlerini halen tamamlama aşamasındayız. Öğrenci merkezi kafeteryası sıkıntılıydı bunları çözüyoruz.

Yeni bölümler açma niyetiniz var mı?

Daha çok önem verdiğimiz olay açılmış olan bölümleri fiziki konumlarını işler hale getirmek niyetindeyiz. Eczacılık, veteriner ve hukuk fakültelerinin sorunlarını gideriyoruz. Otomotiv bölümü konusunda çalışmalarımız var.

Bürokrasi ile aranız nasıl?

Genelde herkesle iyi geçiniyoruz. Valimiz ve belediyelerimizle çok iyi güzel uyumlu çalışıyoruz. Biz kurumların çatışmaması ve iş üretmesi niyetindeyiz. Belediyeler çok destek veriyor. Bu mekânlar kişisel hesaplar için kullanılamaz. Bunlar kamu yararına olaylardır. Bakın yollarımız, kaldırımlarımız halen yapılıyor. Valiliğimiz her türlü etkinliğimizde bizim yanımızda oluyor.

Balcalı hastanesinin sıkıntıları ne oldu?

Onkoloji hastanesi konusunda çalışmamız vardı. Verem Savaş Derneği ile protokol yaptık. Yüzde 40 masrafı onlar karşılayacak. Kanser ile ilgili ne varsa bir araya taşıyacağımız bir merkez düzenliyoruz. Dernek başkanı Levent Etiz beye çok teşekkür ederiz. Kalan kısmı Kalkınma Bakanlığı tarafından karşılanacak. Hastanenin arkasında ki alana bu merkez kurulacak. Nisan ayında temeli atılacak. Yanık ünite merkezini geliştirmek istiyoruz. Acil tarafında bir ameliyathane var. 35 yataklı, 45 odalı yeni bir ameliyathane yapılacak. Tüm birimler burada ameliyat yapılacak. Daha sonra ise ameliyathanelerin bulunduğu alanlar ise yoğun bakım ünitesine devir edilecek. Acil tarafına yeni bir asansör kuruyoruz.

Yakın zamanda öğrenci olayları oldu.

Bakın Türkiye genelinde en sakin ve en huzurlu üniversite Çukurova Üniversitesi’dir. Ama geçen hafta Üniversiteye dışarıdan gelen bir grup dışarıdan aldıkları emirle küçük bir huzursuzluk çıkardılar. Olayın başından itibaren tedbirler alındığı için olay kısa sürede çözüldü. Bir anlık bir olaydır bu.

recep-ozcan-prof.-dr.-mustafa-kibar-hasan-huseyin-turk.jpg

Organ nakli konusundaki durumlar nedir?

Aslında uzun süredir önem verdiğimiz konudur bu. Geçen aynı günde 3 böbrek bir karaciğer nakli gerçekleştirildi. Göreve geldiğimde fiziki mekânlar konusunda sorunlar vardı. Bir katı tamamen organ nakline ayırdık. Alt yapıyı hemen düzelttik. Merhum hocamız Haluk Bey çok önemli çalışmalar yaptı. Yine Uğur hocam böbrek nakli konusunda çalışmalarını hızla sürdürüyor. Artık canlıdan canlıya nakil yapıyoruz. Karaciğer konusunda kadavra ve canlıdan nakiller halen yapılıyor. Kemik iliği nakli de yapıyoruz. Bu alanda önemli mesafeler aldık. Yeni yapacağımız hastanede yatak sayıları artacak. Organ bağışı konusunda konuyu sıcak tutuyoruz. Devletimizin tüm kurumları bu konu üzerinde duruyor. Organ nakli konusunda insanlarımıza ilahiyatçılarımız da devrede.

Uluslararası ilişkiler nasıl?

Çukurova Üniversitesi’nde şu an yurt dışından gelen oyuncu sayısı 1046. Bizim amacımız bu sayıyı hızla arttırmak ve 2500 civarına gelebilmektir. Uluslararası büromuz var ve yurt dışından 11 üniversite ile temasımız var. Beyin göçü artık gitmeyecek ve öğrencilerimizi buraya almak istiyoruz. 77 ülkeden öğrenci bizi tercih etmiş. Amerika’da Portland Üniversitesi ile anlaşma yaptık. Dünyanın sayılı üniversitesi bu. Mühendis ve iktisadi ilimler fakültesi öğrencilerimiz iki yıl burada, iki yıl orada okuyacaklar. Bir yıl daha kalırlarsa yüksek lisans yapabilecekler. Güzel sanatlar fakültemizde başarılı öğrencilerimiz var.

Arazi sıkıntınız var mı?

Bir anlaşmazlık arazi konusunda oldu. Talep edilen arazi tarım arazisiydi. Görüşerek bu konuya çözüm getirdik. Tapu takasları yaparak diğer üniversiteye 1600 dönümlük başka bir arazi yeri verildi. Tarım arazilerimizin yerine kıraç bir alan diğer ilgili yere teslim edildi. Devlet üniversitesi ’ne destek olduğumuz için mutluyuz. Bizim alanımız bize yeter. Böyle bir sıkıntımız yok. Ziraat Fakültemiz Türkiye’de bir numara. Sürekli tarım alanlarında denemeler yapılıyor. Çeşitli türler deneniyor, bilime inanıyorsak bunu kabul edelim ve bu alandan uzak duralım.

Metro konusu ne oldu?

Metro konusunda bir sıkıntımız vardı. Bir komisyon oluşturarak yola koyulduk. Metronun bittiği yerden araştırmalarımıza başladık ve görüşmeler yaptık. Bu konuda en önemli olay güzergâhtı. Çok arazi incelemesi yapıldı. Büyükşehir ve Ulaştırma Bakanlığıyla yazıştık. Metro nereden geçecek hepsi kararlaştırıldı. Şu an dosya Ulaştırma bakanlığında.

Yurt konusundaki düşünceleriniz neler?

Biz geldiğimizde yurt konusunda sorun vardı. Akdeniz Olimpiyatları nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı burada yurtlar yaptı. Bin kişilik ek yurt yapıldı. Arazi tahsisi yaptık kredi yurtlar kurumuna. İki ay içerisinde 4-5 blokluk yeni binalar hizmete girecek. 2900 olan yurt sayımız 5 binleri bulacaktır. Bu yetmeyebilir fakat 2 bin kişilik daha yeni yurt yapabiliriz.

Kamuoyunda ve medya da üniversitenizle ilgili iddialar çıkmıştı.

Çukurova Üniversitesi Adana’nın ve Türkiye’nin en önemli değerlerinden birisidir. Bunu basında yıpratmaya çalışmak Adana’ya ihanettir. Sıkıntılı bir konu varsa suçlu görülen bir şey varsa, öncelikle savcılığa ve YÖK’e şikayet edilsin. Benim tavsiyem basında manşet olacağına buralara gidilsin. Devletin ilgili kurumlarına gidilsin. Kişileri yıpratalım derken şu saygın kurumu yıpratmayalım. Bunun kime ne yararı var? Burada insanlar kişisel kavgalarına Üniversiteyi alet etmemeli. Bunu yapanlara Adana’ya ihanet ediyorlar diyorum. Kişiler suç işleyebilir. Bu kişisel bir olaydır. Bu kurumu bağlar mı? Varsa bir konu Cumhuriyet Savcılıkları ve YÖK orada. Oraya başvuru yapılabilir. Lütfen kimse bu saygın kurumun adını ağzına alıp Çukurova Üniversitesi’ni kirletmesin. Bu kadar emek var, 150 bin memur var. Bu kadar doktor ve diğer mesleklere eleman yetiştirmiş bir saygın kurumu fütursuzca eleştirip kamuoyunda haksız yargılama olur mu? Kim bir şey yapmışsa ver devletin ilgili kurumlarına varsa cezasını çeksin.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim