• BIST 1.329
  • Altın 460,840
  • Dolar 7,7797
  • Euro 9,4670
  • Adana : 23 °C
  • Osmaniye : 19 °C
  • İçel : 21 °C
  • Hatay : 17 °C
  • Kmaraş : 13 °C

CHP İl Başkanı BULUT Ak parti'yi ne ile suçladı, Seçimlerden nasıl bir sonuç bekliyor?

26.02.2015 16:37
CHP İl Başkanı BULUT Ak parti'yi ne ile suçladı, Seçimlerden nasıl bir sonuç bekliyor?
Adana Yorum’un bu hafta konuğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin genç İl Başkanı Burhanettin Bulut oldu.

Başkan Bulut ile CHP’yi, kazanılan belediyeleri, yerel seçimleri ve genel seçimlerde nasıl bir tablo beklentisi içerisinde olduklarını konuştuk. Adana’da en az 6 milletvekili kazanacaklarını iddialı bir şekilde söyleyen Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün çalışmalarını da 1 yıl için başarısız bulduğunu da söylemekten çekinmedi. Ak Parti’nin Adana’ya son 10 yıldan bu yana kötülük yaptığını anlatan Bulut, Forum konusunda dik duruşlarının sürdüğünü, ancak halkın ve Adana’nın yararına olacak her şeye evet demekten çekinmeyeceklerini de sözlerine ekledi.  İşte Adana’da ses getirecek ve çok konuşulacak o müthiş röportaj.

Siyasete nasıl girdiniz?

1993 yılında Üniversite’yi İzmir’de okudum, mezun oldum. Sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. 4 dönem Eczacılar odası başkanlığı yaptım. Örgütlü mücadelenin içerisinde sürekli oldum. Çukurova Belediyesi meclis üyeliği yaptım, 1 aydan fazladır il başkanlığını CHP’de yapmaktayım.

Ön seçim için neler söylerseniz?

Kayıtlı üyemiz oy kullanacak. 2015 yılından itibaren üye olanlar oy kullanamayacak. Merkezi atamalara tabanımız hep eleştiri getiriyordu.  Şimdi tabanda bir heyecan var. Partilimiz kendi istediği adayı seçme şansını yakalayacak. 2 ve 5 numaralar kontenjan. Onun dışında kalan 13 milletvekili adayını partililer belirleyecek.

3 belediye kazandınız, görüşleriniz neler?

Seyhan, Çukurova ve Karataş gibi çok önemli 3 ilçe belediyesini kazandık. Çok şanslıyız, 3 başkanımız da partiden gelme ve çok gençler. Siyasi birikimleri var, halkın içerisinden geldiler. Vatandaş ne istiyor biliyorlar. Başarılı olacaklar ve 1 yıldır çok önemli işler yapıyorlar. Bizim belediyelerimiz tarih yazacak. Seyhan Belediyesi bir meydan yapacak. Çukurova Belediyesi o ilçeyi kültür merkezi yapmak istiyor. Karataş’ın parası yokken, tüm partililerimiz Karataş’a kadar giderek temizlik yaptılar sürekli. Şimdi Karataş ilçesinde her şey rayında gidiyor. Bir uyum var. Biz buradan siyaset üreteceğiz, belediyelerimiz ise ayırım yapmadan hizmet üretecek.

recep-ozcan-burhanettin-bulut-hasan-huseyin-turk.jpg

Yeni bir binaya taşınıyorsunuz.

17 Mart tarihinden önce o binaya gidiyoruz. Orasının tamiratı sürüyor. Kadın ve Gençlik kollarına buradan yer ayıracağız. CHP’ye bir yakışır yer yapıyoruz. Seyhan İlçe bizim yerimize gelecek.  Seçimi yeni binadan yöneteceğiz.

Genel Seçimlerde nasıl bir tablo bekliyorsunuz?

Yerel seçimden daha başarılı bir tablo bekliyoruz. Büyükşehir’deki sonuç değil, ilçelerdeki oy oranlarının üzerine çıkmayı planlıyoruz. CHP algı operasyonuna yenik düşmüştür. Büyük ilçeleri alırken Büyükşehir’i alamamak partilileri üzdü. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yanlışlar şimdi oy veren partililerimizi üzmekte. Bu oylar geriye dönüş yapacaktır. Kırsal kesime biraz ağırlık verilmemiş, iletişim araçlarını iyi kullanacağız, insanlarla temasa geçip kendimizi doğru anlatacağız. Kırsalda algı operasyonunu biz bu seçimde yapacağız. Biraz o bölgelerde zayıf kaldığımızı kabul ediyoruz. Daha çok çalışacağız. Hazırlıklarımız bu konuda sürüyor.  Bilinçli bir şekilde gidiyoruz.

Oy oranları için neler söylersiniz?

Adana’da birinci parti olmak bizim hedefimiz. CHP için birinci parti olmak en büyük idealimiz. Nerede eksik varsa orayı tamamlamak için çalışıyoruz. Partiyi birinci yapacağımız dediğimiz zaman bu milletvekili sayısı olarak 6’nın üzerine çıkmaktır. Siyasette zaman çok önemli. Kim ne yapacak, partilerin durumları, adaylar, kontenjanlar da çok önemli. Ama biz bu bölgede birinci partiyiz. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bazı ilçelerde yerel seçimde az oy aldınız

Yerel oylar çok önemli. İnsanlar kazanana oy vermek ister. Yerel seçim gibi olmayacak bu kez. Diğer yerlerden umudu kesmek gibi bir şey olamaz. Kitle partisi olarak az oy alınan yerlere daha çok gideceğiz. İktidar partisi olmak istiyoruz. Sarıçam ve Yüreğir, Yumurtalık, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Ceyhan olmadan olur mu? Bu oyları genel seçimde iki katına çıkartmak hedefindeyiz. Ak Parti dışındaki tüm partilere oy veren vatandaşları CHP çatısı altına çağırıyoruz. Biz en dinamik, çağdaş, özgürlükçü ve çağa uyan, sürekli filiz veren partiyiz.

Ön yoklama için ne düşünüyorsunuz?

Ön yoklama listesine çok az oynanarak uyulacağını tahmin ediyorum. Genel Merkezimiz sıralamayı değiştirme gibi konuda niyeti yok. Belediye seçimlerinde Büyükşehir’i alabilecekken alamamışız. Aday tercihleri çok önemli. Kontenjan almak önemliydi, bunu aldık. Eksik olursa kontenjan hizmete girecek. Temayül yoklamasına uyulacak. Şu an aday sayımız 70 civarında hafta sonuna kadar 100 civarını bulacaktır. 40 bin parti üyemiz oy kullanacak. Seyhan’da 16, Çukurova’da 10, Yüreğir’de 6 bin üyemiz başta olmak üzere tüm ilçelerde oy işlemine CHP üyesi herkes katılacak.

Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Açıkçası koordineli çalıştığımızı söyleyemem, endişelerimiz var. Bizim gördüğümüz Ceyhan gibi değil burası, Büyükşehir sonuçta. Ona tolerans tanımak lazım ama geçerli not almış değil. Asıl vatandaşa sormak gerek. İşine geldiği zaman sizinle uzlaşırım, işime gelmediği zaman uzlaşmam olmaz. Biz her zaman sağduyu ile hareket ediyoruz. Bu süreci katkı vererek, hizmetin aksamaması için her türlü desteği vereceğiz. Biz kavga eden, sürekli gürültü çıkartmak isteyen bir yapıda değiliz. Eleştirilerimizi tabiki söyleyeceğiz. Biz bu süreçte Adana’ya en iyisini nasıl verebiliriz onun hesabını yapacağız. Daha doğru işler yapılacaktır. Bir Seyhan ve Çukurova’da yapılan işlere bakın, bir de Büyükşehir’de yapılanlara bakın. Bir bizim belediyelerin bütçesine bakın, birde Büyükşehir’in devasa bütçesine bakın. Aradaki farkı vatandaşlarımız mutlaka görecektir.

Büyükşehir Meclisi’ndeki bazı tartışmalar için ne dersiniz?

Bunlar doğru işler değil. Siyasete karşı insanımız negatif bakıyor. Demokrasi güçlensin diyoruz ama burada yaşananlar olumlu yansımıyor. Kötü görüntü bu. Doğru idare edilmiyor. Adana uzun zamandır kötü yönetiliyor. Şucu, bucu olmaya gerek yok. Çevre illere bir gidilsin Adana’nın ne kadar kötü yönetildiğini hemen anlarsınız. Şimdi de bu kötü yönetimin devam ettiğini görüyoruz. Büyükşehir ciddi bir vizyon, uzun vadeli çalışmalar ile yönetilebilir. Günü birlik işler ile şark politikası ile götürmeye kalkarsanız sürekli böyle konuşulursunuz. Çukurova’nın bir arsası var, niye onay vermiyorsun? Niye bunu geciktiriyorsun? Yasal olan bir şeyi niye engelliyorsun? Biz senin bütçene borçlanma yetkisi verirken, sen niye bizi engelliyorsun? Uzlaşı ben senin yapacaklarına göz yumayım, sende benim dediklerime evet demek değildir. Uzlaşı Türkiye konusunda olur, uzlaşı Adana’nın yüksek menfaatleri için olur. Kentin rantının topluma dağıtılması için uzlaşma olur. Uzlaşmadan anladıkları ben sana göz yumayım, sende bana göz yum.

Türkiye gündemi için neler söylersiniz?

Milli değerler konusunda konuşmak hatıralarına saygısızlık olur. Ama bu taşınma çok komik. Ne idüği belirsiz ilişkiler ağı, kimle konuşuyorsunuz, ne yapıyorsunuz belli değil. Küçük iç politika malzemesi yapmak, oyun yapmak kimseye fayda sağlamaz, komik olaylar bunlar. Adana’ya son 10 yılda çok kötülükler yapıldı. Bakanı var ama icraatı yok. Adana’da işsizlik çok yüksek. İşadamları biraz palazlandığı zaman soluğu İstanbul’da alıyor. Bu Adana’nın kötü yönetildiğinin bir kanıtı. Niye işadamı buradan gitsin, niye memleketini terk etsin? Bunun nedenlerini iyi araştırmak lazım. Gelecekle ilgisi kaygısı olmayanlar, bu şehrin 15 yıl sonrasında trafik ne olacak, şehirleşme nasıl olacak diye hayıflananlar buradan gitmek isteyen işadamlarının yoluna halı sererek onları burada kalmaya ikna eder. İşsizlik konusunda en az sorumluluk CHP’ye aittir. Ama biz çaba sarf ediyoruz, bu işsizliğe nasıl bir çözüm getirebiliriz diye çalışma yapıyoruz.

Forum olayında durum nedir?

Forum konusunda duruşumuz aynı devam ediyor. Kişisel itirazlar var. Yasal süreci takip ediyoruz. Grup toplantısında itirazların yapılması karara bağlandı. Bizim meclis üyelerimiz bu işi takip edecekler. Mahkeme süreci de olacak. Bence bu iş geri dönecektir mutlaka.

Kaynak: Adanayorum.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
OSMAN AKTAS
13 Mayıs 2015 Çarşamba 06:03
06:03
1 YIL GECTI NE YAPTI SEYHAN BEL BASKANI
193.140.97.253
AHMED ALI ASUR
13 Mayıs 2015 Çarşamba 06:03
06:03
SEYHAN BEL BASKANI ANCAK YATIRIMI HADIRLI KARAYUSUFLUYA BEY MAH YAPSIN HERSEYEIN ZAMAIN VAR
193.140.97.253
ERDAL YENIAY
13 Mayıs 2015 Çarşamba 06:01
06:01
SEYHAN BEL 2 TANE ÇÖP TENEKESINI YERIN ALTINA KATMAKLA OLMAZ
193.140.97.253
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim