• BIST 1.210
  • Altın 483,769
  • Dolar 7,8553
  • Euro 9,2901
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 22 °C
  • Hatay : 16 °C
  • Kmaraş : 16 °C

Çanakkale Ruhundan Bugünlere

16.03.2015 15:52
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Birinci Dünya savaşlarının başlamasından bu güne yüzyıl geçti,  Birinci dünya savaşının ülkemizi dört bir taraftan işgal eden İtalya, İngiltere, Yunanistan ile içimizdeki Ermenilerle işbirliği yapan iki ülke; doğuda Rusya, güneyde Fransa

1914 – 1921 yılları bizim için zor yıllar olarak tarihe geçmiştir. Bu yıllar içerisinde ülkemizin savunulması, düşman işgalinden kurtarılması için verilen mücadelenin dünya tarihinde eşi benzeri yoktur.

Bu savaşların en çetini de Çanakkale boğazında ve Gelibolu yarım adasında geçmiştir. Çanakkale muharebelerini okuyanlar çok iyi bilirler,  daha yaşları 13-15’indeki gençlerin okulunu, işini bir yana bırakarak vatan topraklarını savunmak için görev almışlardır.

Hatta öyle ki; İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi o yıl hiç mezun verememiştir. Zira mevcut öğrencileri cephede yaralananlara sağlık hizmeti vermiş, daha da ötesi ceplerde muharebede şehit düşmüştür.

Çanakkale savaşları bu millet için en olumsuz şartlarda alınan en iyi sonuçtur. Zira dört bir taraftan aynı anda saldırıya maruz kalmıştır. Bu Çanakkale muharebesinde yaklaşık 250000 şehit vererek kazanılmıştır.

Bu vesile ile Çanakkale savaşlarının 100.yılında ve istiklal harbinin tümünde vatan müdafaası için başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu savaşta şehit ve gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum.  Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Çanakkale savaşlarının geçtiği bu (Gelibolu yarımadasını)  yerleri her Türk vatandaşının özelliklede gençliğin mutlaka gezip görmelerini tavsiye ederim. Buraları gezip görüp günümüzle karşılaştırmaları bakımından çok çarpıcı gerçeklerle yüzleşecekler diye düşünüyorum.

 Ben yıllar önce bir hafta boyunca o bölgeyi gezdim, yetmedi. Orda yaşananları okudum (Şu Çılgın Türkler- Turgut ÖZAKMAN ve Çanakkale Mahşeri – Mehmet NİYAZİ ) şahsen çok çarpıcı gerçeklerle yüzleştim.

Bu Çanakkale ruhunu ne için kaleme aldım; Çanakkale savaşlarının 100. Yılına geldiğimiz bu günlerde,  100 yıl öncesi ile geline nokta arasındaki anlayış kopukluğuna değinmek için,

Yüz yıl önce her türlü yoksulluğa, imkânsızlığa rağmen ülke savunması için verilen mücadeleye bakın, birde yüz yıl sonra gelinen noktaya,

2013 Mayıs ayında İstanbul taksim gezi parkında yaşananlara, 2014 yılının 6-7-8 Ekim tarihlerindeki İstanbul’da ve güneydoğunun birçok ilinde önüne ne geldiyse yakan, yıkan, kıran, yaran, talan eden, yağmalama yapan ateşe veren, adeta devlete başkaldıran bir gençliğin tutum ve davranışlarına bakın, nerden nereye

Bir de nümayişin çok ötesindeki bu tutum ve davranışları başkaldırıyı onaylayan, arka çıkan, halkı kışkırtan, ileri süren fikri anlamda destekleyen yazarçizer takımına ne demeli, hangi dürüstlük, hangi samimiyet, lafa gelince mangal da kül bırakmayanlar nerede,  bunlarda maalesef tam bir riyakârlık, pişkinlik, iki yüzlülük daha da ötesi omurgasızlık örneğidir.

Yüz yıl önce vatan müdafaası için okulunu bırakıp cepheye koşan bir nesilden,  bu gün her türlü imkân ve olumlu şartlara rağmen ülkesini bölüp parçalamak için elinden ne geliyorsa yapmaya çalışan, insanları hunharca öldüren, ezen, yakıp - yıkan bir nesile ve onu fikri anlamda besleyen bir negatif zihniyete.

Bu gün,  aşağı yukarı yüz yıl önce savaştığımız aynı ülkelerin hala bizi yeme iştahı hiç azalmadan devam etmektedir.

Yüz yıl önce gerçekleştiremedikleri hayallerini o gündür bu gündür gerçekleştirmek için yöntemi farklı olsa da amacı aynı olan koordineli çalışmalarını görüyorum.

 Nitekim bu emperyalist ülkeler; çevremizdeki birçok ülkede bunu kısmen başardılar. Diğerleri için de etnik ve dini/mezhepsel farklılıkları öne çıkartmak, kaşımak, karıştırmak, birini diğerine karşı kışkırtmak, aralarına nifak sokmak, farklılıkları ayrılık gerekçesine bağlamak velhasılı çıkarları için belden aşağı her usul ve yöntemi kullanmak suretiyle amaçlarına ulaşmayı hedefliyorlar.

Neticede bu emperyalist ülkeler için nihai amaç; ülkemiz de dâhil olmak üzere bu orta ve az gelişmiş ülkelerin demokrasiye geçişlerini ve buna bağlı olarak gelişmelerini önlemek, uyanıp muktedir olmalarını/ insiyatif kullanmalarını kısıtlayıp, bölüp parçalayıp küçülterek yemeye, hükmetmeye,  tabire caizse sağmaya devam etmektir.

 Hal böyle olduğu halde; Bu nesil, bu kuşak neden bu gerçeği görmezden gelip de ülkenin bölünüp parçalanması için çalışan dış emperyalist,(çıkarcı) ülkelerin amaçlarına hizmet edip işlerini kolaylaştırmaya çalışıyorlar, bu dış odakların değirmenlerine su taşıyorlar.

 Bu aynı zaman da ekmeğini yediği, suyunu içtiği, havasını teneffüs ettiği ve de yüz yıl önce ne zor şartlarda düşman işgalinden kurtarılan güzel ülkemize karşı ihanet ediyorlar.

 Dış mihrakların, kendi çıkarları için ülkemiz aleyhine hasma hane tavır ve davranışları anlaşılabilirde,  bu içerden ve bizden olanların (işbirlikçilerin) arkadan hançerleme şeklinde ki tutum ve davranışlarını hoş görüyle izah etmek mümkün değildir. Bu düpe düz ihanettir.

 O yüz yıl öncesini yaşayıp vatan müdafaasını görüp, iliklerinde hissedip özümseyen İstiklal marşı şairimiz merhum Mehmet Akif ERSOY’ un tarif ettiği Asımın gençliği bu değildir.

Sonuç itibariyle; Milli ve manevi değerlerimizi her türlü siyasi ve ideolojik bakış açılarının üzerinde tutup,  bir devrin kapanıp, battığı bir devrin açıldığı Çanakkale savaşlarının geçtiği Çanakkale ve Gelibolu yarımadasını başta yakın aile efradımızı gezdirip, gösterip, orda ki o havayı teneffüs etmelerini sağlamamız, Çanakkale tarihini okuyup, okutup, bu bilinci / “Çanakkale ruhunu “ beyinlerine yerleştirmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Yoksa Allah korusun, uzun vadede, geçmişini, yakın tarihini bilmeyen yakan, yıkan, talan eden, devletine milletine başkaldıran bir güruhla karşı karşıya kalınır. Temennimiz tarihin tekerrür etmemesidir. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murat kapukaya
27 Mart 2015 Cuma 01:13
01:13
toplu ne yazık ki asımın gençliğinden çok sloganik islamdan öte geçmeyen içi boş insanlar yığını olmaya doğru gidiyor.
212.174.109.64
Tatıloğullarından Mahmut TATIL
18 Mart 2015 Çarşamba 08:41
08:41
Bir Çanakkale şehidi torunu olarak , bende tüm şehitlerimizi gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum, mekanları cennet olsun
95.7.229.152
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim