• BIST 1.127
  • Altın 499,935
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 22 °C
  • Hatay : 20 °C
  • Kmaraş : 16 °C

Belediye Hizmetlerinde Genel Bir Değerlendirme

10.04.2016 00:53
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Yerel seçimlerde iki yıl geride kaldı, yani sürenin 2/5 kullanıldı. Bu geçen süre içerisinde Adana’ya yapılan hizmetler anlamında akılda ne kaldı derseniz Yönetime geldikleri ikinci yılın sonunda (30/03/2016) Büyükşehir in Seyhan nehri üzerinde temelini attığı köprü ve tamamlayıcı unsurları/viyadükleri derim.

Nihayet tam 2 yıl sonra adından bahsedilebilecek bir projenin hayata geçmesine teşebbüs edilmesidir. Bunun dışında kayda değer, Adana’ya hitap eden akılda kalan bir çalışma var mı dersen, şahsen ben hatırlamıyorum. 

Yasayla verilmiş ve yapmakla yükümlü oldukları Yol, su, imar, toplu taşıma, temizlik, park bahçeler gibi rutin hizmetleri bir kenara bırakırsak geçen bu süre içerisinde ses getirecek marka bir proje göremiyoruz. Bu saydığımız rutin hizmetlerde ağır aksak beklentileri karşılamaktan çok uzak verdikleri hizmet kalitesi de rahatlıkla eleştirilebilecek nitelikteki işlerdir.

Şimdi geriye tam 3 yıl kaldı. Bu kalan süre sonuna tekrar adlarını yazdırabilmeleri için ne yapabilirler. Gerek ilçe belediyeleri ve gerekse Büyükşehir olarak hangi projeye uygulayıp hayata geçirebilirler sonra da halkın karşısına çıkıp biz bunları yaptık halkımızın -  hemşerilerimizin hizmetinize sunduk diyebilirler.

Şu geçen süre içinde yaptıkları daha doğrusu yapmadıkları/yapamadıkları dikkate alındığında gelecek için çok da iyimser olmadığımızı belirtmek isterim. Yani perşembenin gelişi çarşambadan belli denilebilir.

Sayın Başkanların Adananın onlarca sorununun olduğunu bunları da çok iyi bildiklerini seçim meydanlarında bir şeyin değişmesi ile her şeyin hemen değişeceğini, hizmet verme zamanının geldiği dillendirirlirken bizlerde çok ümitliydik, dediklerinin yarısını gerçekleştirselerdi Adana sınıf atlardı, üçüncü sınıf şehir olmaktan kurtulurdu.

Ülke genelinde il merkezleri ve büyükşehirler hizmet ve ileri şehircilik konusunda adeta rekabete/yarışa girerken bizim yerimizde saymamız hatta geriye düşmemiz üzüntü vericidir. Geçenlerde Yüreğir Belediyesinin basılı bir yayın organında Başkan; verilen temizlik hizmetinden ve temizlik elemanlarından övgüyle bahsetmektedir. Çalışanlarına bir diyeceğimiz yok ama temizlik konusunda konuşacak en son merkez ilçedir. Eğer kendisi doğudaki, güneydoğudaki malum il ve ilçeleri emsal alıyorsa bu sözlerinde doğruluk payı olabilir, ancak yönünü batıya çevirdiğinde temizlikte tasnif dışı kalır. 

Daha önceleri de defa atla yazdım yaklaşık %75’i çarpık, vasıfsız, gecekondu niteliğindeki yapılaşmanın olduğu bir yerde en öncelikli konunun mevcut yapılarda acilen yenilenme olması gerekirken ve bununla ilgili olarak 2012 yılının Aralık ayında yürürlüğe giren 6306 Sayılı Kanunla yeni bir düzenleme de yapılmışken ne hikmetse Adana da ki küçük - büyük Belediyelerin bu düzenlemeden gereği gibi istifade edemedikleri,  çok sıcak bakmadıkları, mesafeli durdukları görülmektedir. TOKİ’nin katkılarıyla hayata geçirilen  birkaç “kentsel dönüşüm”  projesinin dışında.

Hâlbuki bu yasa tam da Adana için çıkartılmış bir yasa durumundadır, En fazla bu şehrin bu yasa ile bu çarpık yapılaşmadan kurtulacağı düşünülürken en az uygulaması yapılan bir şehir durumundadır. Batıdaki şehirlerin tamamı bu düzensiz kentleşmeden bu yasa ile kurtulma aşamasına gelmiş durumdadır, dönem sonuna kadar bu şehirlerde gecekondu tarihe karışacaktır.

Diğer taraftan Adana’nın bir diğer avantajı da Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatmagül Demet SARI’nın da Adanalı olması, bu bir fırsattır. Şehirciliğe susamış bir kentin şehircilikten sorumlu bir bakana sahip olması. Gökte ararken yerde bulmak gibi bir şey olsa gerek.

 Sayın Bakanın da, Sayın Başkanların siyasi kimliğine bakmaksızın Adana’ya yapılacak kalıcı hizmetler için bir an önce zaman kaybetmeden öncelik / inisiyatif kullanması gerekir. Siyasi polemikleri bir kenara bırakıp ortak akılla Adananın geleceği için elbirliği ile kalan üç seneyi bari iyi değerlendirmelidirler.  Yoksa böyle giderse bir dönem daha heba olacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim