• BIST 1.112
  • Altın 503,805
  • Dolar 8,3508
  • Euro 9,7324
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 20 °C
  • İçel : 21 °C
  • Hatay : 19 °C
  • Kmaraş : 20 °C

Batının Tezgâhı “İslamofobya”

26.01.2015 22:27
Prof. Dr. Esat ARSLAN

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Unutmamak gerekir ki, dünya şimdiye kadar provokasyonlarla, kışkırtmalarla yönetilmemiştir, yönetilemez, yönetilmemelidir de. Her kim ki bu işe tevessül ederse, er geç karıştırdığı boyutta terörden mutlaka nasibini alır. Hiçbir kimse Charlie Hebdo saldırısını, 11 Eylül kıyımını haklı gösteremez, göstermemelidir de. Ama hiçbir kimse 11 Eylül cinayetini Müslüman olduğunu iddia eden caniler yaptı diye, İslam’ı tercih etmemiştir, edemez de. Hiç böyle bir mantık olabilir mi?

Şimdi de olaya bir de tersten bakalım ve “Aristo Mantığı” içerisinde akıl yürütmemize devam edelim. Şimdi düşünelim, Hıristiyan dinine mensup köktenci tarikat mensubu olduğunu iddia eden bazı caniler, -Allah esirgesin- Ankara Kocatepe Camiine ya da Kâbe’ye bir Cuma günü böyle bir saldırı düzenlese, hiçbir Müslüman irtida edip de, yani dinini bırakıp da, Hıristiyan olur muydu, acaba? Asla ve kat’a böyle bir şey olmaz, olamaz da. Hatta misyonerlerin kandırmasıyla Hıristiyan dinini seçen çok az sayıda vehbî ilimden yoksun insancıklar bile, hiç kuşkunuz olmasın, inanın eski dinlerine ihtida edip, geri dönerlerdi. Aklınızın köşesinden bile geçmesin, 11 Eylül vahşeti de bir tek kişinin bile Müslüman olmasına vesile teşkil etmemiştir. Peki, bütün bunlara karşın, 11 Eylül’e rağmen, İslam neden yükselişe geçmiştir? Esas yanıtlanması gereken soru budur. Amerika’da 1960’larda yılda 20’nin altında cami inşa edilirken, bu sayı 1980’lerden sonra neden 6-7 kat artmıştır? Hatta ve hatta 11 Eylül kıyımından sonra neden artmıştır?

Her şeyden önce şunu belirtmekte yarar var, sanırım. ABD Başkanı George W. Bush, “Yeşil Kuşak Kuramı”na karşın, hemen her sahadaki örtülü “Haçlı Seferi”ni başlatmış olması, İslam’ın yükselmesine neden olan başlıca amildir. Çok doğaldır, İslam, “Haçlı Seferi”ne karşı, “Meydan Okuma/Yanıtlama(Challange&Respond) Kuramı” çerçevesinde yükselişe geçmiştir. Peki, 11 Eylül’e karşın, ABD’deki “İslam’ın Yükseliş”e geçişi nasıl açıklanabilir? Birincisi bilginin özgürleşmesi ve mantığın egemenleşmesinin yaygın hale gelmesidir. İkincisi internetin yaygın hale gelmesiyle bireylerin kendi iradeleri dışında içinde buldukları dinlerini sorgulamaları ve din arayış taleplerinin olağanüstü artışı olmuştur. Diğer bir deyişle, insanların körü körüne bir dine bağlanmayı bırakıp, inançlarını sorgulamaları için kaynaklara yakınlaşmalarıdır. Bunun doğal bir sonucu olarak özellikle kiliselerde cemaatin iyiden iyiye azalması kilise ve manastırların kiralık bir meta haline gelişini de hızlandırmıştır. Üçüncü milenyumla yüzde elli cemaat yitiren Hristiyanlık, “Kutlu Doğum Haftaları”na bile kiliselerini kiraya vermeyi yaygın hale getirmişlerdir. Üçüncüsü ise insanların hazcı materyalist öğretinin “Yalancı Cennet” vaadinin gerçek olmadığını anlamış olmalarıdır. Marilyn Monroe, Michael Jackson gibi dünya yıldızları her şeyleri olmalarına, dünyadaki her türlü maddi doyuma ulaşmalarına karşın neden genç yaşta intihar etmişlerdir? Şunu anlamışlardır. Kısaca küresel ölçekte her dinden insanı etkisi altına alan maddi refahın tatmin edici olmadığını anlayıp, manevi tatmini arayışa meyletmişlerdir. Birçok şeyleri yitirdikleri için kendilerinde o gücü görememişlerdir.

İslam’ın yükselmesine karşı Batının endişe ve kaygısı, El Kaide’yi yarattığı gibi, daha acımasız bir örgüt olan IŞİD’i de yaratmasına neden olmuştur. Bu örgütler Yeşil Kuşak kuramının dünyaya sunduğu Frankeştaynist yapay örgütlerdir. Aynen yargısız infazı meslek haline getiren Ermeni Nemesis, ASALA örgütleri gibi… Bu acımasız terör örgütlerine Türkiye muhatap olduğu için Batı sesini bile yükseltmemiştir. Ama 13 Müslüman çocuğu futbol maçı seyrettiği için idam eden IŞİD zihniyeti bunun için gündeme getirilmiştir. Onlar, teröristlerin rehin aldığı bir buçuk milyar insanın dini olan İslam’ı terörle yan yana getirerek bunun için dünya kamuoyunda tartışmaya açmışlardır. Ama unutmayalım, “İslamofobya” Batının bir tezgâhıdır. Aman tuzağa düşmeyelim. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim