• BIST 1.320
  • Altın 466,657
  • Dolar 7,8975
  • Euro 9,5744
  • Adana : 21 °C
  • Osmaniye : 16 °C
  • İçel : 20 °C
  • Hatay : 14 °C
  • Kmaraş : 13 °C

Ak Parti İl Başkanı YENİ'den Hüseyin Sözlü'ye salvolar, seçim tahmini ve muhalefete cevapları

04.05.2015 09:00
Ak Parti İl Başkanı YENİ'den Hüseyin Sözlü'ye salvolar, seçim tahmini ve muhalefete cevapları
Adana’da ses getiren röportajlara imza atan Adana Yorum’un bu hafta ki konuğu Ak Parti İktidarının Adana’daki bir numaralı ismi İl Başkanı Fikret Yeni oldu.

7 Haziran Genel Seçimleri’nde yine büyük bir başarıya imza atacaklarını söyleyen Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni adaylarıyla ilgili düşüncelerini de ilk kez Adana Yorum’la paylaştı. İktidarın Adana’ya hizmet getirmediğini öne sürenleri bilgisizlikle suçlayan Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile ilgili de çarpıcı tespitlerde bulundu. Sözlü’nün bugüne kadar bir proje üretemediğini söyleyen Başkan Fikret Yeni bundan böyle Büyükşehir Meclis toplantılarında eleştiri noktalarını genişleteceklerini de dile getirdi. Yaklaşan seçimler öncesinde Adana’da büyük bir olay yaratacak röportajı zevkle okuyacaksınız.

Adaylarınızla ilgili düşünceleriniz nedir?

Adaylarımız belirlenirken demokratik yolları daha çok denedik. Sivil toplum kuruluşları temsilcilerine özellikle bir yoklama yaptırdık. Teşkilatımız da ayrı bir araştırma yaptık. STK’lara bu konuda teşekkür ederiz. Yoğun bir ilgi oldu. Kamuoyu yoklaması son olarak yapıldı. Genel Merkezde üst komisyon raporlara baktı. Tüm adaylarımız teşkilatın içerisinden gelmiş ve kamuoyunda karşılığı olan insanlar. Tek tek adaylarımızı anlatmama gerek yok sanırım, tüm adaylarımız bu kentin sorunlarını kucaklayacak ve hizmet üretecek kapasitede.

recep-ozcan-fikret-yeni-hasan-huseyin-turk.jpg

7 Haziran’da nasıl bir sonuç alacaksınız?

Bu matematik değil. Bizim siyasi parti olarak son aldığımız oyun üzerinde bir oy almayı planlıyoruz.  Oranlar çok önemli değil. Bizim sahada işimiz daha kolay. 13 yıl iktidarda kalmak kolay değil. Tarih yazan bir siyasi partinin mensubuyum. Hedeflere ve ideallere ayakları sağlam basan parti adına siyaset yapıyoruz. Liderine güvenen insanlarız. Yeniden söylüyorum Adana kozmopolit bir yer. Adana’da tek partinin ağırlığı olamaz. Adana’da bir değer yargısı var. Bunu unutmayalım. Gerçekçi olmak gerekirse 14 milletvekilliğine talibiz ama bunu yapmak için tarih yazmamız gerekiyor. Yüzdeler belki az olabilir ama HDP barajı geçemezse milletvekili sayımız artabilir veya yüzdemiz fazla olur HDP geçerse milletvekili sayımız istediğimiz şekildede olmayabilir. Tüm bunlar için şimdiden konuşmak çok erken. Ancak, biz 13 yıldır tek başına iktidar olan bir partiyiz ve yine de kendimizi avantajlı hissediyoruz, Adana’da birinci parti olarak en çok milletvekilini çıkartan AK Parti olacaktır.

Muhalefet Adana’ya Ak Parti döneminde bir şey yapılmadığını iddia ediyor

İnsan hazımsız olursa kötü olur. Hazmetmek lazım bazı işleri. Kamu yatırımı az gelsin demişler o zaman sesimiz çıkmayabilir. Türkiye’nin en büyük 3. adliye binası inşaatı hızla devam ediyor. Türkiye’nin en büyük hastanesi, hatta Ortadoğu’nun en büyük kapasiteli hastanesinin inşaatı sürüyor. 1550 yatak kapasiteli olacak ve en az 10 bin kişinin burada hizmet etmesi planlanıyor. Stadyum inşaatı sürüyor. 2002 yılından önce çok büyük hizmetler mi aldı, bunlar kesintiye mi uğradı? Biraz insaflı olsunlar. İktidarın bir eksiği varsa önce ben bunu takip ederim. Adanalının hizmetine koşmayacaksam ben vebal altında kalırım. Ben çocuklarımın, torunlarımın vebali altında kalamam. Şehrin güzelleşmesi için ve kalkınması için elimden gelen çabayı harcamayacak aptal birisi değilim. Hatta Sözlü seçimi kazanana kadar mücadele ettim. Fakat mazbatasını aldıktan sonra mesaj verdim. Yapacağı projelerin yanında oluruz dedim. Metal Sanayi Sitesi’ne gittim. Zeki Kıvanç bey bizi çağırdı. DSİ bölge müdürünü çağırdık, normalde ASKİ’nin işi bu. Fakat, yine de bu işi üstlendik. 13-14 milyonluk yatırımı DSİ yaptı. Zaten hükümetlerin görevi ama eksik bir şey varsa yerelle birlikte çalışmaya hazırım. Ben seçimlerde adayımın arkasında kaya gibi dururum, seçim bittiği an halk iradesi nasıl tecelli ettiyse herkes gibi bizde sonuca saygı duyarız.

recep-ozcan-fikret-yeni-hasan-huseyin-turk-001.jpg

Adana geriye gitti deniliyor!

Doğrudur Adana beşinci sıradan 6.sıraya geriledi. Ama ben size niye geriledi bunu anlatayım. Sen nüfusu kaçırırsan, göç verdirirsen ve gidende nitelikli insanlar. Bunu yapan kim yereldir. Sen sanayiciyi kaçırırsan, bunu yapan kim yereldir. 1945’ten bu yana Sabancı ve Sapmaz ailesini ve diğerlerini buradan kaçırtan kimdir? İnsanların arsalarıyla oynayan, onların istedikleri işlere izin vermeyenler kim? Bu aileler kaçınca sanayi geriye gitti. Adana’nın eski günlerine dönmesi tek hedefim. Diğer siyasi parti başkanları da bizim gibi seçim haricinde Adana için omuz omuza çalışmalı. Seçimde benim rakiplerim fakat Adana’ya hizmette omuzdaşımdır. Ben bu felsefe ile çalışıyorum. Ben sokakta dolaşıyorum insanlar MHP’ye elim kırılsaydı oy vermeseydim diyen binlerce insan var.

Büyükşehir meclisinde AK Parti’nin sertleşmesi devam edecek mi?

Ben yalan söyleyemem. Şu an Büyükşehir’in ne çalışması var? Merkezi hükümet ve yerel yönetimler çok önemli. Sözlü’ye Adana gömleği büyük geldi, halaylarla bir yılı tamamladın dedim. Çok güzel halay çekiyor, tebrik ederim kendisi. 10 numara halay çekiyor. Kendisi bana cevap verdi “ben slimfit giyiniyorum” diye konuştu. Ben onun ne giydiğiyle ilgilenmiyorum ki! Sayın Sözlü slim giyinebilir, ancak Adana’ya slim hizmet vermesin, dar hizmette kalmasın. Ramazan Akyürek benim muhatabım değil. Ben köy muhtarı bile olamam doğrudur, çünkü köyde yaşamıyorum. Fakat, muhtarlıkta bir hedefim yok. Ancak, ben Ak Parti İl Başkanlığı kongresine gittim ve yüzde yüze yakın bir oyla seçim kazandım. Hodri Meydan.  Sözlü kendi köyünde ne oy alacak, ben köyümde ne alacağım genel seçimlerde herkes görecek.

Büyükşehir’le ilgili başka düşünceleriniz var mı?

Büyükşehir’den bize bir istek geliyor. Metro’nun borcunun ulaştırma bakanlığına devrini istiyorlar. Başka bir proje konusu yok. Metronun borcu bu kente kambursa, gelişimini engelliyorsa devlet buna destek vermeli.  Metronun borcundan kurtulduğunda sen samimi değilsin ki bu paraları şehre harcayasın. Gelmişsin ikinci gününde 85 milyon borç almışsın. Sen kendi dönemine ilkesel borçlanman lazım, 7 yıllık borç yaptın, kendinden sonraki yönetimi de borçlandırdı. İlk 85 milyon dolarlık konuyu keyfine göre harcayacaktı. 85 milyonla ilgili bana yetkiyi verin, ben harcayacağım diyor. Biz de sen bu parayı nereye harcayacaksın dedik. Hele bir açıkla dedik, açıklayamadı. Biz karşı çıktık, ancak bu konuyu meclisten geçirdiler. İkinci kez 110 milyonluk bir borçlanma yetkisi geldi. Bu kez projeyi ortaya koydu, bizde inceledik bunun Adana’ya gerekli olduğunu gördük. Biz projenin şartlarına göre borçlanmana izin vereceğiz dedik. Ondan sonra sermaye artışı yaparak yine 25 milyonun üzerinde bir borçlanmaya gittiler. Bir taraftan borç para alıyorsun, bir taraftan sermaye artışına gidiyorsun. Bu olacak iş değil. Biz denetleyeceğiz kardeşim. Biz temenni ederiz ki seçimi kaybettik ya şer görünen de hayır vardır derler. Başka partilere hayırlara vesile olur, muhalefet nasıl yapılır ona da vesile olunur. Körü körüne karşı çıkmayacağız, körü körüne de evet demeyeceğiz. Bir şeye muhalefet yapılırken onun alternatifini de onlara göstereceğiz. Gerekli denetimleri yasal çerçevelerde yapacağız. Doğal olarak eleştirilerimizin arttığını herkes görecek. Bir şey yaparsa alkışlarız, yapamazsa eleştirinin dozunu da şuan bilemem. Şapkadan tavşan çıkartmasını beklemiyorum. Hayalperest birisi değilim. Adam olacak çocuk yürüyüşünden belli olur. Proje koyabileceğine inanmıyorum ama şans verilmesi gerektiğini düşündük ve verdik. Adana eskiden daha geriye gidecektir, hiçbir şey yapılmıyor. İnşallah yapılırsa Adana gömleği ona oturdu derim. Fakat bende bu kentte yaşıyorum ve yaşananları görüyorum.

Başbakan Davutoğlu’nun Adana’ya müjdesi olacak mı?

Ben Başbakanımızın heybesinin dolu olarak buraya geleceğini tahmin ediyorum. Ancak, şimdi buradan verilecek müjdeleri söyleyemem, onu Başbakanımız kendisi Adana halkına açıklayacaktır. Adana kızıl elmayı hak ediyor. Hızlı trenin ihalesi yapıldı. Mersin’le buluşup, Ulukışla üzerinden Ankara’ya gidilecek.

Adana’ya bakanlık düşünülüyor mu?

Adana olarak bakanlık konusunu hak ettiğimiz düşünülüyor. Necdet Ünüvar çok çalışkan ve Sağlık alanında yaptıkları ortada. Ben Ak Parti İl Başkanı olarak Necdet hocamızdan bir bakanlık konusunu bekliyorum.

Adana’ya mesajınız

Adana Yorum olarak objektif habercilik yapıyorsunuz ve haber portalınızı sürekli takip ediyorum ve habercilik anlayışınız gerçekten hakkaniyete uygun bir şekilde devam ediyor. Adanalı vatandaşlarımızı ise 10 Mayıs’ta İstasyon Meydanı’nda büyük mitingimize bekliyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim