• BIST 1.112
  • Altın 504,262
  • Dolar 8,3508
  • Euro 9,7324
  • Adana : 29 °C
  • Osmaniye : 24 °C
  • İçel : 25 °C
  • Hatay : 26 °C
  • Kmaraş : 25 °C

Adana'da Toplu Taşıma Sorunları ve Yapılan Zam

10.09.2014 10:32
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından şehir içi toplu taşımaya 08.09.2014 tarihinden geçerli olmak üzere olmak üzere özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda 50 kuruş zam yapıldı. Tam biniş 1,75 TL'den 2,25 TL'ye, öğrenci binişi ise 1.60 TL'den 1,85 TL'ye yükseldi. Kent kart kullanan sivil yolcular belediye otobüslerinde 1.40 liradan 1.90 liraya, öğrenciler 1.30 liradan 1.50 liraya çıktı. Kent kart kullanan siviller halk otobüslerine 2.00 TL'ye, öğrenciler ise 1,65 TL'ye binebilecek. Metroya biniş ücretleri de belediye otobüsleriyle aynı oldu.

Gerekçe olarak da;  her zaman olduğu gibi bilinen; yakıt, onarım, parça ve personel giderleri sıralanmıştır.

Eğitimin başladığı bu günlerde toplu taşımaya bu şekilde bir zam yapılması, başta dar ve orta gelirliler olmak üzere bir çok kesimi ekonomik anlamda rahatsız edecektir.

Adana da; gerek Büyükşehir Belediyesine ait, gerekse özel sektöre ait toplu taşımacılıkta kullanılan araçların büyük bir bölümü ekonomik ömrünü tamamlamış araçlardır, ciddi bir denetime / muayeneye tabi tutulsalar çoğunun trafiğe çıkması bile sakıncalıdır.  Ne var ki bunların hiç birine bakılmaksızın işin kolayına kaçılarak zamla sorunu çözmektedirler.

Bir taraftan taşımacı esnafı alınan ücretin kurtarmadığından yakınırken, diğer taraftan yollar ve caddeler toplu taşıma araçlarından geçilmiyor.  Demezler mi adama, kurtarmıyor da kardeşim bir dakika, iki dakika aralıkla neden sefere çıkıyorsun, en yoğun olan hatta bile 5 (beş) dakikadan önce kalkma, kurtarmıyorsa 5 - 10 dakika aralığında git de dolu git, dolu gel, seri gitde yollarda oyalanma, yarım saatlik yolu bir saate çıkartma,  ne trafiği gereksiz yere işgal et, nede fazladan yarım saat yakıt harca boşu boşuna, hem keyfi olarak yollarda oyalanacaksın yolcu bekleyeceksin doldurmak için, hem de yolcuların zamanını çalacaksın, sonrada kurtarmıyor diye Belediyenin kapısını çalacaksın. Bu işde açıkça toplu taşıma esnafın hizmet kusuru vardır. Belediye de bu düzensizliğe göz yummaktadır.

Ortalama 10 km yolu 1 saate alıyorlar nerde var bu, hadi trafik tıkansa İstanbul gibi anlayacağız yok öyle bir şeyde,  zaman yollarda oyalanmakla geçiyor. Ondan sonrada çok yakıyorum, boş gidiyorum muhabbeti başlıyor.

İşin aslında, taşımacı esnafı nizami olmayan bu şekilde ki toplu taşımacılık alışkanlığını ahlak edinmişler, böyle gelmiş böyle gidecek şeklinde sürdürüyorlar.

Yoksa bu gün 2,00TL nin altındaki değerler normal, üzeri fazla, ama işin taşımacılıktaki kalite boyutu sıfır. Ancak ne hikmetse bu şekildeki bir taşımacılıktan da Belediyeden de itibar görüp gerekli desteği alıyor olmalılar ki, dediklerini yaptırıyorlar ve yola devam.

 İşin doğrusu bu değildir. Nedir diye sorarsanız;

 

1 - Şimdi günü kurtarmak için öncelikle; Belediye kendi toplu taşıma araçlarında öğrenci bileti 1,50 TL, sivil 1,75 TL, diğer halk otobüsü ve dolmuşlarına da sivil 2,00TL, öğrenci 1,75 TL olacak şekilde bir düzeltme yapılmalı. Bu durumunda, diğer özel toplu taşıma araçlarının cazibesi kısmen ortadan kalkar, doluluk oranının artması ilede ekonomik taşımacılık da otomatikman devreye girmiş olur.

2 – Belediye Özel halk otobüsü ve dolmuşlarını sıkı denetime tabi tutup önce yenilemesi için makul bir süre verip sonra halen kullanılmakta olan 10 yaşı ve üzerinde olan toplu taşıma aracının çalışma ruhsatlarını iptal etmeleri,

3 -  Bu gün için Belediyenin kendi toplu taşıma araçları mevcut durumu itibariyle düzenli seri çalışmalarına rağmen yetersiz kalmaktalar.  

4 - Belediye olarak önce toplu taşımaya önem verip belli bir plan /proğram dahilinde her yıl ortalama 30 adet otobüs alarak toplu taşıma araçlarının süratle sayısını artırıp, yaşını gençleştirip taşımacılıkta inisiyatif almaları, belirleyici olmaları, şimdiki gibi sözde değil,

5 - Metronun daha aktif ve yoğun kullanılması için teşvik tedbirleri alıp cazip hale getirilmesi sağlanmalı,

6 - Belediye olarak toplu taşımada mutlaka belirleyici olmalı, özel taşımacılığın insafına bırakılmamalı, inisiyatif almalı, zira bu hizmet belediyenin asli görevleri arasındadır. Toplu taşıma özel sektörün insafına bırakılmayacak kadar önemlidir.

7 – Özel sektöre ait otobüs ve dolmuşlar, mevcut durumu ve işletmecilik anlayışları itibariyle, maalesef bu güne kadar olageldiği şekilde kamu denetimsiz, kendi başlarına buyruk, kendi kurallarının işlediği, yolcuların her türlü hakarete maruz kaldığı, tamamen sürücü ve çığırtkanların insafına bırakıldığı, belediyenin de adeta seyrettiği bir dönemin kapanması temennimiz. Bari bundan sonra bu yeni dönemde olsun alınacak tedbirlerle bir düzene, nizama sokulmalıdır. Böyle bir taşımacılık doğu illerini bilmiyorum ama batı da kesinlikle yoktur.

8 – Trafiğin rahatlaması için akşama kadar içindeki birkaç kişi ile gidip gelen dolmuş ve otobüslerin en yoğun hatlarda dahi hiçbir şekilde 5 dakikadan önce, yani her kalkış aralığı/sıklığı 5 dakikanın altına düşmeyecek şekilde düzenlemeye gidilmesi gerektiği,  yollarda bekleme yapılmaması normal trafik akışına göre seyretmeleri halinde çok yakındıkları mazot/yakıt sarfiyatından kurtulacaklardır. 3-5 kişi ile 2 sefer yapacaklarına dolu olarak bir sefer yapmaları daha iyi değimli,

9 – Toplu taşıma araç sürücüleri için mutlaka özel eğitim verilmeli bu eğitimden sertifika alanlar sürücü koltuğuna oturabilmeli, Diğer taraftan bu güne kadar bir türlü önlenmeyen sürücü ve çığırtkanların yolculara karşı, laubali hal ve hareketleri, hakaretleri, kuralları hiçe sayarak tehlikeli araç kullanmaları, araç kullanırken, sigara içmeleri, sürekli telefon kullanmaları araç kullanmaları mutlaka önlenmeli, gerektiğinde sürücü olarak bir süre  araç kullanması yasaklanmalı, ayrıca para cezası verilmek suretiyle caydırıcı tedbirler alınmalıdır.

            Sonuç itibariyle; Bu gün Adana da toplu taşımacılıkta kaliteli hizmet verilmiyor. Bunu düzeltmek Büyükşehirin elinde, zira asli görevleri arasındadır. Belediye; bu yazdıklarımızı yerine getirmekle görevli ve yetkili olmasına rağmen bir takım bahanelerle bu tedbirleri ve yükümlülüklerini yerine getirmese ne olur. Toplu taşıma esnafını belki bir süre yanına alabilir, onlara şirin görünebilir ama toplu taşımadan yararlanan alt ve orta sınıfı da karşısına alacağı kesindir. Bu güne kadar böyle geldi ama bundan sonra hep böyle gidecek diye bir şey yok, Önümüzde 2015 Haziran ayında genel seçimler var, Sokak yapılanı da yapılmayanı da görüyor, biliyor gereğini de zamanı geldiğinde yerine getirir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
O.Ö
17 Eylül 2014 Çarşamba 21:37
21:37
Çok Güzel ve kaliteli yazdığını için size sonsuz teşekkürler
85.99.9.88
ahmet Coşkunoğlu
17 Eylül 2014 Çarşamba 20:03
20:03
Adana Sarıçam ilçesinde oturmaktayım hergün bindiğim özel halk otobüslerinde inmek için kullanılan buton lar ya sökülmüş yada bozulmuş. Yolcular inmek istediği zaman çağırma ve bağırma ile söyleyip iniyor. Nasıl bir sistem bu.
37.154.41.121
murat kapukaya
14 Eylül 2014 Pazar 13:42
13:42
toplu taşımada kalitesizlik sorununa dikat çektiğiniz için teşekkürler. adana da zam elbette olacak amma hizmet kaliteside illaki artması gerekmektedir.
212.174.109.64
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim