• BIST 1.112
  • Altın 504,262
  • Dolar 8,3508
  • Euro 9,7324
  • Adana : 29 °C
  • Osmaniye : 22 °C
  • İçel : 23 °C
  • Hatay : 23 °C
  • Kmaraş : 24 °C

Adana’da Toplu Taşıma Rezaleti

21.12.2014 18:15
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Toplu taşıma hizmetleri belediyelerin asli görevleri arasında bulunmaktadır. Belediyeler bu görevin yerine getirilmesinde öncelikle kendi araçları ile sağlar, ancak bunun yetersiz kaldığı yerlerde belli kurallar çerçevesinde özel sektörü de devreye sokarak bu hizmetin yerine getirilmesini sağlamakla yükümlüdürler.

 

Adana’da bu hizmet nasıl veriliyor derseniz, iyi olduğu hiç söylenemez. Bir kargaşadır gidiyor, keşmekeşlik diz boyu, keyfi bir durumla karşı karşıyayız, sözde kurallar olsa da, uygulamada, özde, yapılan taşımacılıkta düzgün denilebilecek bir durum yok. Bu durum elbette bu günün işi değil, geçmişi 20 - 30 yıl öncelerine dayanan, yılların kangrenleşmiş bir durumu.

 

Toplu taşıma araçlarını her gün kullananlar bilirler ne ilginç olaylara şahit olmuşlardır, artık onlar içinde sıradanlaşmıştır. Hergün olmasa da haftada bir iki gün belediye otobüslerini ve diğer dolmuş otobüs sınıfındaki özel toplu taşıma araçlarını kullanan birisi olarak söylüyorum. Bu toplu taşıma araçlarında gördüklerim, yaşadıklarım bu şehrin toplu taşımacılıkta ne kadar geride olduğunu kalitesiz hizmet verildiğini göstermektedir.

 

1- Duraklar özel halk otobüs ve minibüsleri tarafından adeta işgal edilmiş vaziyette, duraklarda gereksiz bekleme yapmaktadırlar, diğer arkadan gelen dolmuş ve otobüslerin yanaşmasına dahi müsaade edilmemektedir. Özellikle belediyenin kendi otobüsleri durağa yanaşamamakta, yol ortasında durarak başta kendi aracı olmak üzere inen binen yolcuları zorunlu olarak riske atmaktadırlar. Birçok özel toplu taşıma araçları, özellikle belediyenin bayan sürücülerini duraklara yanaşmasına engel olmakta, yollarda seyir halindeyken de kasıtlı olarak sıkıştırmakta, önünü kesmekteler, duraklara yanaşmasını fiili olarak önlemeye çalışmaktalar.

 

2- Halk otobüslerinde para toplayan çığırtkanlar, duraklarda avazı çıktığı kadar bağırıyorlar, hatta diğer çığırtkanlarla birlikte ortam tam bir karnaval havasına dönüyor. Hem de fazla uzağa gitmeye gerek yok Büyükşehir Belediyesine 50m mesafede durakta ve diğer duraklarda. Bu devirde bu tür çığırtkanlara neden fırsat veriliyor, şehrin merkezinde bu görüntü ve gürültü kirliliğine sebebiyet verilip seyirci kalınıyor. Makul ve mantıklı bir izahı var mı bunun.

 

3- Özel halk otobüs ve dolmuş sürücülerinin seyir halindeyken bazen çok yavaş, bazen çok hızlı ve tehlikeli araç kullanmakta, telefonla sürekli ilerdeki ve gerideki sürücülerle irtibat sağlamaya çalışmakta.

 

4- Yine özel halk otobüsü ve dolmuş sürücülerinin yolcuların azaldığı, son durağa yaklaşıldığı sıralarda seyir halindeyken sigara içtikleri, hatta yoldan çay alıp içtiklerine çok zaman şahit oldum. Yaz aylarında klima çalıştırılması zorunlu olmasına rağmen birçok dolmuş sürücüsünün buna uymadığı, çarşıya yaklaşırken çalıştırdığı, yolcular tarafından hatırlatıldığında da, yolcuların azarlandığı, tatsız konuşmalar, münakaşalar olmuştur.

 

5-  Adeta şehir trafiği özel toplu taşıma araçlarının işgali altında, yollara caddelere bakın özel araçtan çok dolmuş ve otobüs görürsünüz. Çarşıdaki normal trafik akışını engelleyen, ağırlaştıran özel toplu taşıma araçlarıdır. Çarşıda boş - dolu ağır aksak dönüp duruyorlar. Zira son duraklarından kısa aralıklarla kalkıyorlar yollarda ağırlaşıp yolcu bekleme toplama bahanesi ile içerdeki yolcuların zamanını harcıyorlar. 30 dakikalık yere 45 - 50 dakikada hatta bir saatte ulaşmaktalar. Diğer taraftan normal trafik akışına göre seyretmediklerinden normal araçların trafik akışını aksatmaktadırlar.

           

Yeri gelmişken şunu açıklıkla belirtmeliyim ki Belediye otobüsleri ve sürücüleri bu olumsuzlukların dışında tam aksine her türlü olumsuz şartlara, karşılaşılan sorunlara rağmen canla başla çalışarak düzenli ve özverili hizmet vermektedirler. Başlarından geçenleri, yaşadıklarını anlatsalar roman olur herhalde. İnsan odaklı çalışmak buna denir. Canları pahasına görev yapmaktadırlar, bu yolda görev şehidi olanlar, yaralananlar, şiddete uğrayanlar olmuştur. Bu olumsuz şartlarına rağmen verdikleri hizmetten dolayı kendilerini kutluyorum.

           

Şimdi soruyorum toplu taşımadan sorumlu Büyükşehir’in etkili ve yetkili kişilerine, bu sorun elbette bu günün sorunu değil ama hep böyle mi devam edecektir. Bu zamanda doğu ve güney doğudaki bir kaç şehrin dışında var mı başka böyle bir taşıma hizmeti veren büyükşehir. Başka şehirlerde bırakın sürücüyü yolcuların bile zorunlu haller dışında telefonla sohbet etmesi, etrafını rahatsız etmesi yasak,

 

Tolu taşıma sürücüleri ve yardımcıları, araç kullanımımdan tutun da yolculara nasıl davranılacağına dair eğitimden geçmekte, bunda başarılı olanlar ancak toplu taşımada görev alabilmektedirler.   

 

                Adana’nın dışında, başka illerde duraklarda, dışarıda böyle bağıran çağıran bir yer kaldı mı, Bu gün ülke nüfusunun %96’sı okuryazar olduğu bir yerde ve her toplu taşıma aracının önünde nereye gideceği yazılı olduğuna göre Allah aşkına bu neyin nesi, çığırtkanlık sinir bozucu hal ve hareketler, bu görüntü ve gürültü kirliliği Adana için bir yüz karası değil mi?

Demek ki araçlara bir kent kart koymakla çağdaş olunmuyor, bunun dışında yeniden bir takım düzenlemelere gidilmesi gerekiyor. Mevcut görüntü 30 - 35 yıl öncesini hatırlatıyor. Şu yukarda sıraladıklarımın fazlası var eksiği yok, her gün bu araçları kullanmak zorunda olanlar kim bilir başka nelerle karşılaşıyorlar.

Denetim adına ne yapılıyor bilen var mı, ben şahsen toplu taşıma araçlarında bizzat şahit olduğum durumu (sigara içenleri, tehlikeli araç kullanan birkaç olayı) hem yazılı hem de doğrudan Alo 153 vasıtasıyla yetkililere bildirdim, bana telefonla döndüklerinde, şikâyetinizi ilgili taşıma koop. başkanına bildirdik ilgili sürücüyü ikaz edecekler cevabını aldım. Bu mu idarenin denetim anlayışı, kimi kime şikâyet ediyorsunuz, bu şekilde mi önleyeceksiniz bu başıbozukluğu, bundan bir şey çıkmayacağı ayan beyan ortada, bildirdiniz de yaşanan bu kepazelikler önlendi mi, zira her şey ortada olumlu yönde değişen hiçbir şey yok.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın H. SÖZLÜ geçen sene bu vakitler seçime kadar meydanlarda ve her yerde “ bir şey değişecek her şey değişecek” diyordu.  Geçen 9 ay içerisinde bir şey değişti, buna bağlı olarak bürokraside büyük ölçüde değişti, kendi ekibini yerleştirdi verimli çalışabilmesi için bunu da anlayışla karşılamak mümkün ama, toplu taşıma ile ilgili seçmene halka dönük bir iyileşme görülmedi, hatta geriye gidiş var diyebiliriz, O da; akaryakıtın ucuzladığı bir sırada toplu taşımada yolcu ücretlerine yapılan zam.

Toplu taşımadan sorumlu büyükşehir isterse toplu taşımadaki bu kargaşa/başıbozukluğa müdahale edip kısa sürede (bir ay) içerisinde çeki düzen vererek diğer ileri şehirler düzeyine getirilebilir, standartlar yükseltilebilir. Yeter ki insiyatif kullanılsın. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Osmanlı Sitesi
31 Aralık 2014 Çarşamba 20:55
20:55
Memati Baş efendiye önerimdir http://www.adanayorum.com/mahmut-sarialioglu-3y.htm linke tıklayıp diğer yazılarınıda okuyuverde ondan sonra yorum yapma gereği duy.Bak bakalım sadece bu dönemimi yazmış?
212.175.233.212
erol taner
28 Aralık 2014 Pazar 20:51
20:51
teşekkürler sevgili sarıalioğlu yazdıklarınız kesinlekle gerçek şeyler inşallah yetkililer bu yazınızı dikkate alırda bişeyler düzelir adanada
212.252.167.144
mehmet darendeli
27 Aralık 2014 Cumartesi 21:09
21:09
yoruma gerek yok birebir tam doğruyu yazmışsınız,aklın yolu birdir sayın büyüklerimiz bunları bilmiyormu...........
176.40.150.158
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim