• BIST 1.127
  • Altın 500,433
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Adana : 24 °C
  • Osmaniye : 23 °C
  • İçel : 25 °C
  • Hatay : 24 °C
  • Kmaraş : 24 °C

Adana’da konut fiyatları

02.12.2014 10:52
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Türkiye İstatistik Kurumunun (TUİK) verilerine göre Adana’da konut fiyatları Türkiye ortalamasının en üstünde olan ilimiz olarak gösterilmiştir. Diğer bir ifadeyle Adana konut fiyatlarının en pahalı il olduğu tespit edilmiştir. Bu durumu ben şahsen aylar öncesinden hatta son 2 yıldaki gözlem ve değerlendirmelerime dayanarak gerek konut alış – satış fiyatlarının ve gerekse kira fiyatlarının diğer illere göre çok yüksek olduğu kanaatini taşımaktaydım.

Günümüzde ortalama konut birim fiyatlarının maliyetinin (m2) 550TL/m2 ile 600TL/m2 arasında değiştiği düşünülürse ülke genelindeki genel konut fiyatları ile Adana’daki cari satış fiyatları arasındaki uçurum apaçık ortaya çıkmaktadır.

Bu gün Adana merkez ilçelerde ortalama vasat bir dairenin 200.000TL den aşağı değildir. Adana’daki bu durum, sınır illerimizde ki gibi (Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay) geçiçi olarak Suriye’den yada diğer ülkelerden gelen geçici nüfusla izah etmek de mümkün değildir.

O zaman bu aşırı fiyat artışı nerden?

Bize göre; bu bir arz – talep sorunu arzın az, talebin fazla olmasından, yani talebi karşılayacak kadar konut üretilmemesinden. Adana’daki mevcut konut üretimi talebi karşılamamaktadır. Hatta merkezi yerlerdeki 40 – 50 yıl önce yapılan eski gecekonduvari yapılara dokunulmamakta, bunu yerine şehrin dışında yeni siteler oluşturmaya çalışılmakta, bu da ilin orta ve alt gelir grubunun ihtiyacını karşılamaktan çok uzak, sadece ekonomik durumu daha iyi, belli bir kesimin ihtiyaçlarına hitap eden konutlar üretilmektedir.

Adana’daki konut sorun nasıl çözülür diye sorarsanız;

Kentsel dönüşüm projelerinin devreye sokulmasıyla çözülür. Bu şekilde orta ve alt gelir grubu da nitelikli konutlarda oturma imkânına kavuşurlar. Yoksa orta ve alt gelir grubu bu yüksek fiyattan konut sahibi olması hayalden öteye geçemez.

Bilindiği üzere Adananın bir ucundan diğer ucuna kadar yani doğudan – batıya, kuzeyden – güneye her tarafı gecekondularla dolu, bu gecekondu yerlerinin ileri şehircilik ilkelerine uygun olarak nitelikli sosyal konutlara dönüştürülmesi halinde başta buradaki arsa, mülk sahipleri olmak üzere bölgede oturan tüm ihtiyaç sahiplerinin düşük bir maliyetle konut ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir, Konut fiyatlarındaki bu aşırı artış da önlenmiş, fiyat istikrarı sağlanmış olur. 

Bu işin başlatılması ve öncülüğünü yapacak olanda belediyelerdir. Belediyeler ister büyükşehir olsun ister ilçe belediyeleri olsun kentsel dönüşümde bir an önce gerekli prosedürleri tamamlayarak bir yerden başlatmalı, zira zaman hızla geçip gidiyor.

 Ülke genelinde diğer belediyelerin büyük bir bölümü siyasi parti ayrımı yapmaksızın, merkezi hükümet ve özel sektörü de devreye sokarak/yanına alarak kentsel dönüşüm projelerini bir bir hayata geçirirken Adana belediyelerinde bu yönde bir çalışma göremiyoruz.

 Belediyelerin bu tutum ve davranışları ile yapılması gerekenleri neden ötelenir de bu aşırı konut fiyat artışlarına sebebiyet verilir, seyirci kalınır. Bu tutum ve duruşla kimlere direk yada dolaylı yoldan haksız kazanç salmasına göz yumulur. İhtiyaç sahipleri gerçek değeri üzerinden konut sahibi olamazlar. Belediyelerin esas görevlerinden birde tanzim satışlar yapmak suretiyle fiyat istikrarını sağlamak değimli, neden Adana; konutu en pahalı il olsun, Adananın diğer illerden eksiği ne, Adana; alt yapısı üst yapısı en kolay inşaat yapılabilecek illerin başında gelir. Bu uygun şartlara rağmen neden konut üretiminde sıkıntı çekiliyor?

 Bu gidişle aşırı fiyat artışından en fazla sosyal konut ihtiyacı olan orta ve alt gelir grubu etkilenmektedir.

Kentsel dönüşüm bir kentin/şehrin yenilenmesi demektir. Yapıda son teknolojilerin kullanılması, sağlam, sağlıklı ve nitelikli yapılar üretilmesi demektir. Yoksa Adananın insanını buna layık görmüyor musunuz?

 Adına ne derseniz deyin, ister imar ıslah, ister yeniden yapılanma, ister kentsel dönüşüm deyin mevzuat çerçevesinde bu mevcut çarpık yapılaşmayı yıkıp yerine nitelikli konut üretimini artırma yolunda engelleri kaldırmak ve öncülük etme görevi de olan Sayın başkanlara düşmektedir. Yoksa konutta pahalı şehir olmaktan kurtulamayız.    

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim