• BIST 1.331
  • Altın 460,093
  • Dolar 7,7608
  • Euro 9,4277
  • Adana : 9 °C
  • Osmaniye : 11 °C
  • İçel : 16 °C
  • Hatay : 11 °C
  • Kmaraş : 9 °C

Adana'da deprem bekleniyor mu? Melih Baki'den Kentsel dönüşüm önerileri

06.03.2015 11:50
Adana'da deprem bekleniyor mu? Melih Baki'den Kentsel dönüşüm önerileri
Adana ve çevresini deprem konusunda sürekli takip eden Jeofizik Mühendisleri Odası bu hafta Adana Yorum’un konuğu oldu.

Başkan Melih Baki yer altı hareketlerini, olası bir deprem konusunu Adana Yorum’da masaya yatırdı. Kuzey Adana bölgesinde yer alan göle yakın yerleşim birimlerinin heyelan bölgesinde olduğunu kaydeden Melih Baki bu alanların mutlaka incelenerek bir rapor haline getirilmesini vurguladı. Depremin her an olabileceğini, ancak sürekli bu konunun kendileri tarafından izlendiğini kaydeden Jeofizik Mühendisleri Odası Bakanı Melih Baki yeni bazı binaların bodrumlarının su topladığını, bu binaların büyük risk altında olduğunu, yetkililerin mutlaka bir envanter çalışmasının zorunluluk olduğunu sözlerine ekledi. Her kesimin dikkatle takip etmesi gereken bu önemli röportaj umarız yetkililere de önemli mesajlar vermiş olacaktır.

Jeofizik konusunu kimse biliyor mu?

Ülkenin çektiği en büyük sıkıntı bu coğrafyadan ve tarihinden ders alınmamasından kaynaklanmaktadır. Birikimli kadrolar yer almıyor. Örneğin uluslararası bilim ve teknolojiyi yakalayan ülkelere baktığınız zaman onlara bizim yasaları anlatmakta zorlanıyoruz. Tüm meslek gruplarından tepki alıyorsunuz. Jeofizik bilimi ortaya çıkıncaya kadar, deprem ilişkilerinin varlığını kimse bilmiyordu.

Sizin odanın görevleri neler?

Jeofizik odasının görevleri var. Toplumsal gelişmeyi meclise yansıtmaktır. Zorlanıyoruz. Bugüne kadar attığımız adımlarla nereye kadar vardık, hepsi yasallaştı. Ama denetim yok. Bakanlık bunu yapmıyor. Çevre ve Şehircilik bakanlığı belediyeler yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binaları denetlemiyor. Bunu uygulamayan belediyeler var. Yasaya uymasalar suç işliyorlar. Bakanlığın bunu denetlemesi gerek. Toplu ölümlere yol açan konular olabilir. Jeofizik uygulamayan projeler geçersizdir. Sıkıntı büyük. Yasada boşluk yok. Meslek çatışmaları, siyasi rantlar var. İnsan hayatından başka kutsal bir konu var mı? Yarın bir deprem veya afet olduğunda bu yapılar yıkılırsa sorumlusu yasaya uymayan belediyeler ve bunu denetlemeyen bakanlık olacaktır. Kocaeli ‘de belediye deprem nedeniyle mahkûm olmuştur.

Çatalan bölgesi için neler söylersiniz?

Çatalan öncesi bütün içme ve kullanma yeraltı sularından temin ediliyordu. Kuyuların kapatılmasıyla birlikte Adana havzası eski doğal haline geri geldi. Belediyeye bu proje teslim edilmişti. Bizi kimse dinlemedi. Çatalan içme suyu devreye girdiği an dönüm noktası oldu. Birinci kanaldan güneye inildiğinde bodrum katlar su alıyor. Adana havzası çöküntü havzasıdır. Bir önlem alınmadı şimdiye kadar. Temelin altını pompa ile boşaltıyor. Yetkililer bodrumlardan su çekerken dikkatli olmalılar. Bu tip binaların envanteri çıkartılmalı. Su atılırken temelden kum atılıyor, temel sarsılıyor. Regülatör köprü de aynı hatalar yapılıyor. Adana 6 kez su yatağı değiştirdi. Su boşaltılırken risk oluşuyor. Bir deprem olursa bunu artık düşünmüyoruz. Çünkü zemin kaymış durumda. 1998 yılında bir deprem oldu. Dünya deprem konseyinde en fazla hasar yaratan deprem olarak tarihe geçti. Yeni bir depremde bu binalara ne olacak bunu artık herkes düşünmeli.

recep-ozcan-melih-baki-hasan-huseyin-turk.jpg

Çözüm önerileriniz…

Belediyeler, özellikle anakent, Valilik ortak proje ile binaların bir envanteri çıkartılacak. Nasıl bir teknik önlem alınır bunlar rapor haline getirilmeli. Kentsel dönüşüm ile bu iş karıştırılmamalı. Fazla bir maliyeti yok bu projenin. Birinci kanaldan aşağıya indiğiniz zaman asıl envanter çıkacak. Belediyeler bir birim oluşturarak bunlar incelenecek. Yeni binaların bazılarının bodrumları su dolmuş vaziyette. Bu tehlikeli bir durum. Yeni apartmanlar, hastaneler, okullar ve resmi daireler tehlike altında. Acilen bunların tespitleri yapılmalı. Zemin eski zemin değil. Buradan herkesi uyarıyorum. En eritici kimyasal sudur, bunu unutmayalım.

Gelecekte neler olabilir?

Adana için önemli çalışmalar yaptık. Yeraltı yapısı çok karışık. Sismik araştırmalar yaptık. Aradan yıllar geçti, bizim hakkımızda davalar bile açıldı. Dava sürerken deprem oldu, biz haklı çıktık. Resmi yazımız bile vardı uyarmıştık herkesi. Adana birinci derece deprem bölgesi. Sanayi gelişmesine yardımcı olmak için bunu yetkililer saklamış. Şimdi Adana beton tabutlardan oluştu. Bunu bir deprem olduğu zaman vebalini kim çekecek? Üç kıtanın çarpışma plakasının ana merkezi bizim bu bölgede meydana geliyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bu kapsamda çok iş düşüyor. Gelecekte Akdeniz kapanacak. Göller bölgesine dönecek buralar. Haritalar değişiyor tabi ki. Afrika kıtası hızla bize doğru yaklaşıyor. Arap bölgesi daha hızlı hareket ediyor. Anadolu coğrafyası Rusya’ya doğru giderken sert bir konu ile karşılaşıyor, bu nedenle batıya doğru bir kayma var.

Yer altı hareketlerini takip ediyor musunuz?

İstanbul depreminde 4,5 metre Yunanistan’a yaklaşıldı. Depremler bunu tetikliyor. Fay hattı kırıkları farklıdır. Ufak kırıklar büyük depremi tetikler. 24 saat depremi izliyoruz. Adana depreminin olacağını yazılı olarak resmi kurumlara iletmiştik. Şimdide takip ediyoruz. Sismik hareketler normal seyrediyor. Şu an için bir rahatsızlık yok. Yeraltındaki rahatsızlıkları biliyoruz. Risk gördüğümüz zaman bunları hemen yetkililere bildiririz. Her an büyük deprem de olabilir. Kırılacak fayın yönü ile çıkacak enerjinin gideceği yön de çok önemli. Adana bu konuda şanslı. Bir suç daha işledik, bizim depremden sonra Marmara depreminin olacağını söylemiştik.

Kentsel dönüşüm için düşünceleriniz

Siyaset mantığı değişmediği sürece bir çözüm olamaz. Toprak altı farklı bir yerdir. Bir kent göç almıyorsa dinamik değildir. Burası bir çekim merkezidir. Göç almayan kentten korkun. Gecekondu önleme merkezleri yapılmalı. Planlı bir yapı çıkartılmalı. Önce alt yapı yapılacak. Çarpık yapılaşma acilen önlenmeli. Belediyeler dip proje hazırlamalı. Bu şimdi yapılıyor mu halen çok zayıf. Sel riski altında yerler, heyelan altındaki bölgeler. Bunların dışına çıkılmalı. Alt yapısı olmayan yerler, itfaiyenin giremeyeceği yerlere dikkat edilmeli. Kalabalık yerler acilen azaltılmalı, depreme dayanıklı yerler olmalı. Belediyeye talip olanlar büyük sorumluluk taşıyorlar. Bu hastalığa çare bulunmalı. Kentsel dönüşüm adı altında yapılan bir şey yok. Rantsal dönüşüme dur denilmeli. 

Riskli bölgeler neresi?

Riskli bölge dediği zaman bunun önünde kimse duramaz. Mahkemeye gidebilirsin ama fiyatı da mahkeme belirler. Adana’da heyelan tehdidi olan bölgeler incelenmeli. Kuzey Adana da göle yakın yerler incelenmeli. Önce bir yeraltı hareketleri incelenmeli. Bu alt yapı hareketi izlenir, ondan sonra inşaatlar başlar. Deprem riskine uygun binalar yapılırsa sorun olmaz. Yeter ki bu ölçümler iyi yapılsın. Buna uyanlar var ancak yine de denetimden kaçanlar var. Torba yasa ile kanunları değiştirdiler. Belediyelerin bu işi sıkı bir denetime alması gerekmektedir.  Ben çok mücadele ettim. Binanın zemin etüdünü yapan ve sorumluluk alan kimse depremde bir sorun yaşanırsa cinayetten yargılanır diye yasaya bir madde konulması gerekir. Fakat bunu yasaya koyduramadık. Avrupa birliğinde bu böyle. Ancak, biz oda olarak bu maddeyi bir türlü kanuna yerleştiremedik.

Son sözlerinizi alabilir miyiz?

Adana olarak 171 üyemiz var. Biz ne dediysek kanun oldu. Kamu yararına hareket eden bir derneğiz. Eksik yanlış ve rantın peşinde koşmadık, hep dik durduk. Doğru neyse biz onun yanındayız. Biz hep haklı çıktık, onurlu yolda, insan ve kenti düşünen bir odayız. Yanlışları, doğru gitmeyen işleri kamu yararına vatandaşlarımızla paylaşırız.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim