• BIST 1.210
  • Altın 484,098
  • Dolar 7,8553
  • Euro 9,2901
  • Adana : 18 °C
  • Osmaniye : 18 °C
  • İçel : 22 °C
  • Hatay : 16 °C
  • Kmaraş : 16 °C

Adana’da Çarşı- Pazar , Kaldırım üstü, İşporta

04.01.2015 22:30
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Adana’ da dışarıdan gelen birisi merkezde, yollarda yürümeye başladığınızda birkaç adım ötede, ya bir tablacı olarak nitelendirdiğimiz seyyar satıcılarla, ya da işyeri olduğu halde işlevini kaldırım üzerinde yapan ayaküstü bir tatlıcı görürsünüz.

 

            Esnafların büyük bir bölümünün vitrinleri adeta kaldırımlar olmuştur. Gıdadan tutun da tüm emtia - giyim mallarına kadar ne varsa çeşitleri dışarıda sergilenmekte, müşteri ile pazarlık alış veriş burada yapılmaktadır.

            Bu durumun belki araç trafiğine kapalı yerlerde olması bir nebze olsun anlaşılabilirde, Adananın en önemli ana caddeleri ve sokakları üzerinde yapılmaktadır.

 

 Bu gün; Başta İnönü Cad. Ali Münif Cad. Bankalar Cad. Obalar Cad. Pazarlar Cad. Saydam Cad. Karacaoğlan Cad. Hastaneler cad. Baraj yolu, Yüreğir’de Kozan Cad. olmak üzere, onlarca cadde, yüzlerce sokak, kaldırımları burada bulunan esnafların adeta vitrini ve ticaret yaptıkları yerler haline gelmiştir.

 

Bırakın engellileri, yayaların dahi bu cadde ve sokak kaldırımlarından geçmesi ne mümkün. Eğer esnaflardan kaldırımlarda yer kalırsa oralara da oto park olarak araçlarını bırakmaktadırlar.

 Yayalar da ister istemez kenardan köşeden bulabilirse kaldırımdan kendini riske atarak mecburen cadde ya da sokakta araç trafiğine ait yerden yürümek zorunda kalmaktadır.

 

Tekerlekli seyyar satıcılara (tablacılar) gelince sözde seyyar hareket halinde olmaları gerekirken onlarda belli yerleri tutmuşlar,  birçok yerde yolları caddeleri işgal edip nerdeyse araç trafiğine kapatma noktasına getirmişler (büyük postanenin önünde olduğu gibi) belki de o işgal ettikleri yer için birilerine hava parası verenler bile vardır.

 

Diğer taraftan bunların büyük bir bölümünün de kayıt altında olmadığı korsan çalıştığı bilinmektedir. Ayrıca piyasaya sunulan birçok gıda maddelerinin, temizlik ürünlerinin de merdiven altı dediğimiz türden kayıt dışı, denetimsiz, ruhsatsız yerlerde üretilip satışa sunulmaktadır.

 

Adana’da bu cadde ve sokak kaldırım işgali bir kültüre dönüşmüş adeta. Kebancısı da sokakta, ciğercisi de sokakta, tatlıcısı da sokakta, seyyar olması gereken tablacısı da sokakta sabitlenmiş vaziyette. Adana’da görüntü bu,

 

Birçok şehrimizde az da olsa seyyar satıcılar için buna benzer manzaralar görülmekte ise de onlarında tablaları, seyyar tezgâhları belli bir estetik ve standarda göre konumlandırılmış, kayıt ve numara verilerek rab- tı zapta alınmıştır. Kaldırım işgallerine gelince bu yerlerde hiçbir şekilde müsamaha gösterilmemekte, göz yumulmamaktadır. Hele hele engellilerde göz önünde tutularak işgal edenler için ağır yaptırımlar, cezalar kesilmekte, kaldırım işgaline fırsat verilmemektedir.

 

Şimdi cadde ve sokakların sesinden ve görüntüsünden sorumlu olan Sayın Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları; bu görüntülerden memnun musunuz? İçerde dışarıda gezilere/seyahatlere çıkıyorsunuz, gidiyorsunuz diğer yerel idareleri ve yönettikleri kent merkezlerini görüyorsunuz, hiç karşılaştırdınız mı kendi sorumlu olduğunuz yönettiğiniz belediyenizle,şehrinizle, ilinizle, ilçenizle, mukayese ediyor musunuz,

Tarafsız bir kuruluşa anket yaptırıp gelinen noktada durumunuzu (başarı yada başarısızlığınızı) ölçtürdünüz mü,?

 

Bize göre emsal olabilecek il ve ilçeleri baz alırsanız Adana olarak bu mevcut görüntü ile sınıfta kalırsınız.

 

Ha belki biz dağınık aldık bu günden yarına olmaz diyorsanız, bizde deriz ki bir yerden başla bakalım da samimiyetinizi görelim. Zira bu değindiğimiz konular size ağır bir mali yük de getirmez, neticede rutin yapılması gereken zabıta işleridir, 9 aydır da iş başındasınız. Eğer, kent kültürünün oluşması için samimi iseniz elinizi taşın altına koyup bir çaba gösterin bakalım halktan yana, şehircilik adına

 

Yok bu kuralsız ve kayıt dışı sektörde faaliyet gösteren kaldırım üstü ve diğer tablacı, işportacı  ticaretten nemalanan esnafı karşıma almayım derseniz. Bizde deriz ki, aynı sektörde nizami olarak çalışmaya gayret eden, vergisini, her türlü harcını veren kurallara uyan esnafın suçu ne, bu durumda dolaylı olarak düzgün esnaf mağdur olmuyor mu, Her bireyin, esnafın kurallara uyması esas değimi, Belediye olarak birinin lehine öbürünün aleyhine işleyen düzene seyirci kalınır mı?  

 

İşgal edilen kaldırımlara hep seyircimi kalınacak: Kaldırımların işgal edilmesine göz yummak,  yayaların ve engellilerin yürüme hakkını elinden almak olmuyor mu, ya da araç trafiğine ait yola çıkarak can güvenliğini riske atılmasına sebebiyet verilmiyor mu?

 

Kaldırım varken işgal edilip yayanın araç trafiğine ait yolda yürümesine kendini riske atarak mecbur edilmemelidir. Kaldırımların yaya ve engelli yürüyüşüne uygun olması belediyelerin olmasa olmazlarıdır. Buna rağmen neden duyarsız kalınmaktadır.

 

Sayın Başkanlar; sık sık yerel TV.’lerde diğer yazılı ve görsel basın organlarında, tanıtım panolarında, billboardlarda boy boy resimlerle vaatlerde bulunuyorlar, sonu”… cek, …çak, …ceğiz, …cağız” la biten cümlelerle zamana oynuyorlar gibi. Sanki 9 aydır yerel iktidarda değil de muhalefette gibiler. İşleriyle değil de isimleriyle markalaşmaya çalışıyorlar gibi.

 

Gün bu gün, icraat ve uygulama zamanıdır, geçmişin yanlış alışkanlıklarına el atma zamanıdır. Temennimiz sayın başkanların toplumsal sorunlara el atarak olumlu icraatlarıyla anılmalarıdır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
tarsus lu
20 Ocak 2015 Salı 20:26
20:26
Haklısın
37.154.16.187
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim