• BIST 1.127
  • Altın 500,474
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Adana : 24 °C
  • Osmaniye : 23 °C
  • İçel : 25 °C
  • Hatay : 24 °C
  • Kmaraş : 24 °C

Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleri

09.06.2014 16:11
Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Mahmut SARIALİOĞLU / GÖRDÜKLERİM

Yerel seçimlerin üzerinden iki ay geçti. Bölgemizde özellikle Adana ve Mersin Büyükşehir belediyeleri ile ilçelerinin büyük bir kısmında yönetimler değişti. Bu iki ilimiz ve ilçelerinin ekseriyetinde MHP li adaylar kazandı.

Yani bu iki ilimiz için MHP li başkanların seçim sırasında verdikleri sözlerin hayata geçirilmesini göreceğiz, bundan sonra MHP nin inanç ve ilkeleri/ülküleri doğrultusunda icraat bekliyoruz.       

Geçen iki ay içerisinde tebrikti, hayırlı olsundu, hoş geldindi, ziyaretleri ve kutlamaları ile geçti, birazda idari yönetim kademesinde gerekli gördükleri değişiklikleri de yaptılar.

            Zaman hızla geçiyor, hemen önümüzde yaklaşık 2 ay 10 gün sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi, yaklaşık bir yıl sonrada Milletvekilliği genel seçimleri yapılacak.

Bilindiği üzere yerel seçimler, genel seçimler için yükselen bir basamaktır. Yerel seçimlerde başarılı hizmet verenler genel seçimlerde de partinin başarısına referans olurlar.

 Hal böyle olunca, MHP için özellikle güneyde bu iki ilimizin yerel yöneticilerinin zaman kaybetmeden örnek çalışmalarına el atmaları gerekmektedir. Kaybedecek boşa geçecek bir zamanları yoktur. Bir an önce gecelerini gündüzlerine katıp 24 saat esasına göre çalışıp ortaya bir şey koymaları gerekmektedir.

Belki bir yıl içerisinde köklü marka projelere el atamazlar, ama rutin hizmetlere çeki düzen vermeleri gerektiği kanaatindeyiz. Zira meydanlarda Adana için söylüyorum bir şey değişecek her şey değişecek denilmişti, bu slogan biraz da tutmuştu.  İki ay içerisinde suyun %10 ucuzlatılması dışında gözle görülür bir icraat görülmemektedir.

Eğer böyle giderse 2 ay sonra halkta beklentiler hayal kırıklarına dönüşür, Yöneticilik te ilk üç ay önemlidir, konusuna hâkim olan yöneticiler halkın beklentileri ve önceliklerini dikkate alarak hemen işe koyulur bir gün bile oyalanmazlar. Bu iki ilimiz hizmete susamış,  emsal iller seviyesinde olmamanın ezikliğini yaşamaktadır.

Şartları ve konumları itibariyle rutin hizmetlerde kimseye el açmadan kendi kendine yetecek düzeydedir, yeter ki kayıp, kaçaklar önlensin, rabt -ı zabta alınsın.

Diğer taraftan, genel seçimlere girerken Sayın D. Bahçeli, meydanlarda sizi örnek gösterebilmeli, mahcup etmemelisiniz. Yani sizin verdiğiniz hizmetler üzerinizden Türkiye geneline seslenecektir. Sizi örnek gösterebilmelidir. O nedenle siz diğerleri gibi ağırdan alma lüksünüz yoktur. Bahçeli’nin sesinin daha gür çıkabilmesi için farkındalık yaratmak durumundasınız. Sizlerin başarısızlığı bir bakıma sonuçları itibariyle partinin de başarısızlığına yansıyacaktır. Başarılı hizmet verememeniz durumunda, aynı kulvarda koşan diğer parti ve vatandaşlar tarafından şunlar denecek “belediyelerde başarılı olamayanlar ülke yönetiminde de başarılı olamazlar” söylemlerini kullanacaklardır. Onun için daha yolun başında muhalifleriniz tarafından bu argümanların kullanılmasına fırsat verilmemesi, işi baştan sıkı tutmanız gerektiği kanaatindeyiz.

 Şunu demek istiyorum belediyecilik klasik devlet memurluğunun çok ötesinde bir hizmet anlayışını gerekli kılar. Zaman ve mekâna bağlı kalmaksızın 24 saat esasına göre bir çalışmayı gerektirir.

Genel seçimlerde sadece iktidar partisini elşetirmekle, onun hataları üzerinden vurmakla mutlak başarı sağlanması mümkün değildir. Bundan yaklaşık 20 yıl önce 1993 yerel seçimlerine gelindiğinde yönetimdeki SHP ve diğer sosyal demokrat partilerin yerel yönetimlerdeki başarısızlıkları sonucu ellerindeki tüm belediyeleri kaybettiler dönemin Refah Partisi, başta İstanbul olmak üzere belediyelerin büyük bir bölümünü kazandı, Türkiye genelinde kazandıkları belediyelerde çok da başarılı hizmet verdiler,  Ülkemizde Belediyelerde esaslı değişim ve dönüşümü işte o zaman başladı, ezberler bozuldu, belediyecilikteki bu başarıların sonucunda bugün ülke yönetimine yön verenler, söz sahibi olmalarını bu şekilde elde ettiler.

Şimdi, bölgemizde ki bu iki büyükşehrimiz şehircilik - belediyecilik anlamında çok gerilerde kalması bu yörenin insanları olarak bizleri de üzmektedir. Un var, şeker var, susam var, ama bu güne kadar helva yapılamıyor. İşte bunu da yeni ve yenilenmiş başkanlardan/yerel yöneticilerden yapmasını bekliyoruz.

 Bu güne kadar bırakın marka projelerin hayata geçmesini rutin hizmetler dahi doğru dürüst verilmemiştir/verilememiştir. Bunlar nedir diye sorarsanız;

1- Temizlik hizmetleri; Günlük çöplerin alınmasından tutunda cadde, sokak park ve bahçe temizliklerine varıncaya kadar nitelikli temizlik yapılmamaktadır.

2- Toplu taşıma; bu iki ilimizde de toplu taşımada belediye yok denecek düzeyde, toplu ulaşımda belirleyici özel sektör olmuştur. Yollar, caddeler ve duraklar adeta işgal altında, taşımacılıkta insiyatif özel sektörde olduğu için halkını azarlayan bir anlayış/kültür hâkim olmuştur. Sürücülerin/dolmuşcuların kendilerine has kuralları işlemektedir.

3- İmar ve Fen işleri; Bunlarda da bu güne kadar titiz bir çalışma görülmemiştir. Yeni yerleşim alanları olarak lanse ettikleri yerlerde dahi onlarca çıkmaz sokak mevcuttur.

Daha yazılacak, nokta bazında ele alınacak onlarca konu varda, bunları daha sonraki zamana bırakıp bize göre aşırı ek bir mali külfet getirmeyen düzenlemelerle yukarda 3 kalemde topladığımız bu rutin hizmetlerin acilen ele alınıp rehabilite edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Kentte yaşayanların tümünü birebir ilgilendiren bu konuların ele alınmasıdır.

Sizin yeni seçilen büyükşehir yönetimi olarak başarısız olmak gibi bir alternatifiniz yoktur. Aksi halde acımasız eleştirilere muhatap olursunuz, sizin şahsınızda genel seçimlerde olabilecek bir başarısızlığında vebali altında ezilirsiniz.

Sonuç itibariyle bizden hatırlatılması, yaklaşan seçimleri de göz önünde bulundurarak elinizi çabuk tutmanız gerektiği düşüncesindeyim. Zaman hızla geçiyor, lehinize çevirmek elinizde, gün bu gün, her şey olmasa da birçok şeyin değişmesi beklenmektedir. Siz çalışır iseniz, Adana kazanır, Mersin kazanır, başta bu kentlerde yaşayanlar kazanır, parti kazanır velhasıl ülke kazanır. Samimi temennimiz başarılı olmanızdır. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İMAMOGLULU BOZKURT
27 Haziran 2014 Cuma 11:42
11:42
SAYIN BAŞKAN SÖZLÜ
PERŞEMBE GUNU GÖRÜŞMEK ÜZERE GİTTİM. BIR KORIDOR DOLU GEÇTİM İKİNCİ KORİDOR DOLU GEÇTİM ÜÇÜNCÜ KORIDOR DOLU SORDUM BAŞKANIN ODASIDA BU KADAR DOLU İMİŞ. BU KOŞULLARDA NE ZAMAN YONETIM İÇİN FIRSAT BULUYORUSNUZ MEREK EDIYORUM . YOK SA BAŞKALARI SİZİN YOGUNLUĞUNUZDAN YARALARLANIR. SAYGILARIMLA..
193.255.203.32
deli yürek
20 Haziran 2014 Cuma 11:44
11:44
YONETİCİLER ACEMİ OLSALAR ANLAYACAK HALK AMA ....
HALK SOSYAL PROJELER BEKLIYOR ... KIRSAL KALKINMAYA DAİRE BAŞAKANI ATADILAR BÜROKRAT ORAYA SÖZLÜNÜNDE YAKINDAN TANIDIĞI ADANAYI VE HAYVANCILIĞI ÇOK İYİ BİLEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNDEN AHMET BAYRAMI GETİRSELER BENCE ÇOK FAYDALI İŞLER YAPABİLİRDİ. GEÇENLERDE BEN KENDİSİYLE GÖRÜŞTÜM ÇOK FARKLI BAKIŞ AÇISI VE PROJELERİ VAR. SAYIN SÖZLÜ ÇAĞIRIR VE GÖRÜŞÜRSE İYİ OLUR.
SAYGILARIMLA..
193.255.203.32
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Adana Yorum | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0322 290 27 16 / 0532 268 05 48 | Haber Yazılımı: CM Bilişim